LNHF: Final dramatic la BrașovBogdan Balas / SportPictures.eu
30 Oct 2016

LNHF: Final dramatic la Brașov

Punct final în etapa a 8-a a Ligii Naționale de handbal feminin, una care a programat astăzi trei partide, cea mai spectaculoasă fiind cea de la Brașov unde câștigătoarea s-a decis după un final electrizant.

Elevele lui Gheorghe Tadici au depășit în deplasare pe ”U” Cluj și implicit și în clasament. HC Zalău trece pe locul 8 cu 13 puncte după un joc în care au pus distanță încă din start față de echipa gazdă, având chiar 7 goluri diferență cu trei minute înainte de pauză. Jucătoarele pregătite de Carmen Amariei au recuperat terenul pierdut în repriza secundă și s-au apropiat la un gol 21:22 cu 6 minute înainte de final, lăsând impresia că au puterea de a întoarce rezultatul. Rob, Drăguț și Bloj au înscris pentru HC Zalău și au făcut diferența până la ultima sirenă, în timp ce pentru gazde Chintoan a mai înscris o dată și Dindiligan a ratat un 7 metri în ultimul minut la scorul de 22:24. A fost a treia înfrângere consecutivă suferită de clujence, care se situează acum pe locul 9 și se află în fața unei deplasări dificile la Roman.

Astăzi, la Bistrița gazdele au controlat partida cu Unirea Slobozia, singura perioadă de echilibru fiind cea din primele 7 minute ale reprizei secunde. Ușor-ușor, nou promovata CSM Bistrița a căpătat încredere în propriile forțe și au urcat în clasament până pe locul 5, cu șanse de a-și îmbunătăți poziția după etapa viitoare când vor juca pe terenul ultimei clasate CSM Ploiești.

Capul de afiș al etapei a fost partida de la Brașov dintre Corona și HC Dunărea Brăila, echipă care a înregistrat numai victorii în meciurile disputate. Meciul a început fast pentru echipa gazdă, care conducea cu un neverosimil 6:1 în minutul 7. Încercarea de revenire a brăilencelor a fost contracarată imediat de fetele pregătite de Mariana Târcă, care s-au distanțat la 7 goluri (12:5) în minutul 17. Denisa Dedu a făcut vrăji în poarta Coronei și și-a păstrat în avantaj echipa, dar pe finalul primelor 30 de minute balanța a înclinat în favoarea brăilencelor care au redus la trei diferența golurilor de pe tabelă. Oaspetele egalează la 17 la patru minute de la reluarea meciului, dar Dedu face de toate și chiar înscrie din poartă în poartă pentru 19:17, apoi este ocrotită de șansă la aruncarea de la 7 metri executată de Perianu în transversală. Brăilencele egalează din nou prin Timea Tătar în minutul 18 (21:21) și trec pentru prima dată în avantaj 22:23 în minutul 22. Venind din spate, brașovencele egalează la 26 cu 26 de secunde înainte de ultima sirenă, însă totul a fost decis de cartonașul albastru acordat de arbitre pentru Camelia Hotea după intervenția asupra lui Zamfirescu. Krnic a transformat aruncarea de la 7 metri și fetele pregătite de Constantin Buceschi au părăsit învingătoare Sala Sporturilor din Brașov.