Superliga: FC Voluntari vs. Universitatea Cluj (live)
    Superliga: FCU 1948 Craiova vs. FC Hermannstadt (live)
    Superliga: Politehnica Iași vs. Petrolul / Otelul Galați vs. FC Botoșani (live)
    Digisport 4
Europa League: Remiză de luptă pentru CFR ClujFlaviu Buboi / SportPictures.eu
20 Feb 2020

Europa League: Remiză de luptă pentru CFR Cluj

Manșa tur a duelului dintre CFR Cluj și FC Sevilla din cadrul șaisprezecimilor Europa League a fost decisă de o decizie VAR și de o deviere nefericită.

Elevii lui Dan Petrescu au început în ofensivă și au cerut în două rânduri penalty la aceeași fază din minutul 7, prima dată la un presupus fault al portarului Vaclik asupra lui Omrani la o intervenție aeriană, apoi la șutul lui Vinicius respins de Diego Carlos, însă reluările au arătat că balonul l-a lovit în piept pe fundașul formației spaniole. Oaspeții s-au apropiat periculos în minutul 20 când De Jong a ratat reluarea cu capul la centrarea la prima bară din flancul drept executată de Jordan, iar un minut mai târziu, din aceeași zonă a terenului, fotbalistul olandez a reușit să lovească balonul centrat de Suso, însă nu a prins cadrul porții. Bordeianu a inventat o pasă filtrantă în minutul 25 și l-a găsit pe Deac la limita careului oaspeților, însă șutul său din întoarcere a trecut mult pe lângă stâlpul din dreapta lui Vaclik. Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize a survenit în minutul 33 la un șut al lui Suso deviat cu călcâiul de De Jong, balonul lovind transversala porții lui Arlauskis și ieșind în aut de poartă.

În partea a doua a jocului am asistat la o premieră, arbitrul german Deniz Aytekin dictând penalty după ce s-a convins apelând la sistemul VAR că balonul centrat de Manea a fost lovit cu mâna de Kounde. Deac a șutat la firul ierbii în stânga lui Vaclik și din minutul 59 CFR Cluj conducea pe tabelă, nesperat poate de mulți suporteri din Gruia. Spaniolii dovedesc că sunt o echipă de clasă și încep să îi împingă pe clujeni în propria lor treime, rezultatul presiunii apărând în minutul 82: un șut al lui Rony Lopes deviat nefericit de Deac ajunge la De Jong, aflat în poziție regulamentară, care pasează scurt în lateral pentru En Nesyri și marocanul a îndeplinit o formalitate. Formația spaniolă putea pleca victorioasă din Gruia, însă Arlauskis a intervenit cu o paradă de efect la șutul lui Rony Lopes din minutele de prelungiri și a respins în lateral balonul ce se ducea la vinclul porții.

Rezultatul final, 1-1, nu este unul îmbucurător pentru formația clujeană, care este obligată să marcheze în returul de peste o săptămână de la Sevilla în condițiile în care elevii lui Dan Petrescu au înscris doar de două ori în cele patru partide oficiale disputate în acest an, trei dintre ele pe teren propriu, și doar un gol a fost înscris din acțiune.

CFR Cluj - FC Sevilla 1-1 (0-0)

Au marcat: Deac (min. 59 pen.)/En Nesyri (min. 82)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis – Manea, P. Vinicius, Burcă, Camora – Deac, Bordeianu, Djokovic, Păun (min. 74 Hoban) – L. Traore (min. 83 Rondon), Omrani (min. 85 Golofca)

FC Sevilla (antrenor Julen Lopetegui): Vaclik – J. Navas (min. 73 En Nesyri), Kounde, Diego Carlos, Escudero – Jordan, Gudelj, Fernando – Suso (min. 90+1 Vazquez), L. de Jong, Ocampos (min. 78 Rony Lopes)