EL: Trei goluri Immobile și FCSB părăsește competițiaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Feb 2018

EL: Trei goluri Immobile și FCSB părăsește competiția

Evoluție sub așteptări a trupei pregătite de Nicolae Dică în returul șaisprezecimilor de finală ale UEFA Europa League. Pornită cu gânduri mari pe drumul Romei, FCSB a fost răpusă de Lazio pe Olimpico într-o confruntare ce s-a dovedit a fi inegală.

Prestația din tur ce le-a adus o victorie și puncte în coeficientul UEFA nu a mai putut fi replicată și pe gazonul din capitala Italiei, consistența exprimării reducându-se rapid după primul gol încasat în minutul 7, înscris de Ciro Immobile din spatele lui Junior Morais și Florin Tănase. Felipe Anderson face tot ce vrea pe teren, centrează din rabona după ce l-a trimis pe Junior Morais după țigări și pare că stăpânește singur jumătatea noastră de teren. Răsuflăm ușurați atunci când Vlad trece peste șocul primirii golului și are o intervenție curajoasă la Parolo, dar este învins de Bastos după o centrare din corner a lui Luis Alberto și din minutul 35 tabela indică 2-0. Scorul ia proporții îngrijorătoare în minutul 42 când Immobile înscrie cu latul după ce Felipe Anderson s-a jucat cu Planic, brazilianul majorând scorul imediat după pauză, în minutul 52, cu un șut de la 20 de metri trimis pe jos în dreapta lui Vlad. Intrat la pauză, Florinel Coman trimite în bară în minutul 54, dar duetul Felipe Anderson – Immobile nu și-a cântat aria de final decât în minutul 72, când brazilianul poreclit și ”șoarecele din Roma” l-a întors ca la corrida pe Planic și i-a trimis în careul mic lui Ciro, iar acesta i-a culcat la pământ pe Junior Morais și Vlad pentru a trimite în poarta goală.

Gnohere alină amarul înfrângerii cu un gol din ricoșeu ca la biliard cu Strakosha și stabilește scorul final Lazio – FCSB 5-1 (3-0), cu scorul general de 5-2 romanii trimițând românii să se concentreze pe competiția internă. Adio Europa, bun venit play-off!

Lazio (antrenor Simone Inzaghi): Strakosha - Patric, de Vrij, Caceres (min. 26 Bastos) - D. Basta, M. Parolo, L. Leiva, L. Alberto (min. 67 Murgia), Lulic - F. Anderson (min. 75 Caicedo) - Immobile

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Vlad - R. Benzar, Găman (min. 61 Bălaşa), Planic, Jr. Morais - Nedelcu (min. 46 Filip), Teixeira - Man, Budescu, Fl. Tănase (min. 46 Fl. Coman) - Gnohere