EHF Cup: Steaua părăsește competiția. Zile pline pentru echipele feminineRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Oct 2018

EHF Cup: Steaua părăsește competiția. Zile pline pentru echipele feminine

Week-end-ul echipelor românești în turul secund al EHF Cup nu a început sub auspicii favorabile. Măcinată de accidentări, Steaua a pierdut la diferență de patru goluri meciul din deplasare cu Maccabi Srugo Rishon Lezion și implicit calificarea. Învingătoare săptămâna trecută la Chiajna cu 25:23, echipa roș-albastră a cedat cu 23:27 (10:13) într-un joc în care a fost vioara a doua.

Israelienii aveau un avantaj de patru goluri încă din minutul 13, atunci când tabela arăta 8:4, iar șapte minute mai târziu conduceau cu 10:5, însă până la finalul reprizei jucătorii pregătiți de Ovidiu Mihăilă au redus ecartul la trei goluri. Imediat după pauză Maccabi a refăcut treptat diferența și în minutul 50 scorul a devenit 23:15 și revenirea de final a steliștilor a apărut pe fondul relaxării gazdelor. Așadar, capăt de drum în competiția continentală pentru Steaua, care acum trebuie să se replieze și să se concentreze pe competițiile interne și pe SEHA League.

În competiția feminină debutanta Măgura Cisnădie beneficiază de atuul terenului propriu în ambele manșei cu cehoaicele de la DHC Slavia Praga. În primul meci, disputat astăzi, sibiencele s-au impus cu 28:25 (16:12), dar puteau încheia cu un avantaj mult mai liniștitor dacă gestionau mai bine diferența de 8 goluri pe care o aveau în minutul 46. Meciul decisiv pentru calificarea în turul 3 se va juca tot în Sala Polivalentă din Cisnădie duminică, 14 octombrie de la ora 11:00. În meciul de astăzi golurile formaţiei lui Alexandru Weber au fost înscrise de Ada Moldovan - 15, Araujo - 4, Costa - 3, Boljevic, Gatzel – câte 2, Apetrei, Da Silva – câte o reușită.

Mâine de la ora 17:00 HC Zalău începe pe teren propriu dubla manşă cu Borussia Dortmund, trupa lui Gheorghe Tadici având o misiune mai complicată decât cea a celor de la SCM Rm. Vâlcea. Turcoaicele de la Kastamonu Belediyesi GSK sunt adversare dificile, însă forma din această toamnă a vâlcencelor cu două victorii asupra campioanei CSM București și dorința de a readuce gustul victoriei propriului public obișnuit cu înalta performanță. Sala Sporturilor ”Traian” va găzdui manșa tur a duelului româno-turc duminică de la ora 17:30.