EHF Champions League:  Dinamo, prima înfrângere pe teren propriuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Oct 2016

EHF Champions League: Dinamo, prima înfrângere pe teren propriu

După victoria cu Motor Zaporoje și rezultatul de egalitate cu Beșiktaș Istanbul, Dinamo a suferit o înfrângere în disputa din sala din Ștefan cel Mare cu lidera și principala favorită a grupei D, echipa franceză HBC Nantes. Succesul echipei din hexagon a fost unul la diferență minimă, scorul indicat de tabelă după cele 60 de minute fiind 26:27 (15:11).

Elevii lui Eliodor Voica pot pune pe seama neșansei acest insucces, nota dominantă a partidei fiind una de echilibru. După ce balanța a înclinat când de o parte, când de alta în primele 18 minute, alb-roșiii s-au desprins pentru prima dată la două goluri 9:7, apoi au mărit ecartul și l-au menținut la 4 goluri până la pauză. Francezii au recuperat handicapul în primele 10 minute ale reprizei secunde, restabilind egalitatea la 17, și au profitat apoi de un moment delicat al partidei în minutul 17, la scorul de 20:19, când Asoltanei și Cîmpan au o dublă ratare în aceeași fază în urma căreia echipa gazdă s-ar fi putut distanța la două goluri. Așa, Balaguer a adus din nou egalitatea și Delecroix avantajul de un gol 20:21, avantaj păstrat până la ultima sirenă.

Pentru Dinamo, cele mai multe goluri au fost înscrise de Asoltanei (6), Șandru (5) și Allahkaram Esteki (4), în timp ce pentru echipa franceză Derot a înscris de 7 ori.

După această înfrângere și după celelalte rezultate din grupă, Beșiktaș – Holstebro 36:27 (15:16) și Motor Zaporoje – ABC Braga 27:23 (13:9), clasamentul grupei D este următorul:

6 Holstebro 5 0 1 4 139:169 1

Următoarea etapă programează meciurile retur ale disputelor de astăzi: HBC Nantes – Dinamo, Holstebro – Beșiktaș și ABC Braga – Motor Zaporoje.