Cupa României: Fotbal-șampanie pe ”Oblemenco”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
19 Apr 2018

Cupa României: Fotbal-șampanie pe ”Oblemenco”

Spectacol de clasă pentru suporterii olteni cu Băluță autor a trei goluri în această seară în manșa tur a celei de-a doua semifinale a Cupei României! Universitatea Craiova a mers strună în partida contra celor de la FC Botoșani și s-a impus cu 5-1 (3-1) fiind cu un picior în finala la care visează de prea multă vreme.

Băluță și-a început recitalul în minutul 12 cu o finalizare simplă după o pasă inedită dată de Gustavo, căzut după un duel cu un fundaș advers, apoi a dus scorul la 2-0 tot cu un șut din interiorul careului, assist-ul aparținând de această dată lui Mitriță. Era minutul 30 și la numai cinci minute distanță moldovenii au redus din diferență cu o execuție de kinogramă a lui Acsente, un șut cu latul de la marginea careului lui Calancea ce a trimis balonul în vinclul de la colțul lung. Golul a venit meritat pentru oaspeți, care au mai irosit până la acel moment alte câteva ocazii, dar până la pauză craiovenii au refăcut avantajul de două goluri prin penalty-ul transformat de Gustavo în al patrulea minut de prelungiri. Scorul ia proporții în minutul 65 cu contribuția lui Mitriță după un un-doi cu Dimitrov, iar Băluță a închis tabela în minutul 83 cu o reușită din lovitură liberă de la 20 de metri.

După 5-1 în manșa tur este greu de crezut că elevii lui Costel Enache vor întoarce rezultatul, însă ambiția lor de a obține un rezultat bun face ca returul din 9 mai să fie demn de urmărit.

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Calancea - R. Popa (min. 69 Screciu), Gardoş, Tiago - Dimitrov (min. 88 Briceag), Mateiu, Zlatinski, Bancu - Gustavo (min. 76 Burlacu), Băluţă, Mitriţă

FC Botoșani (antrenor Costel Enache): Pap - Dumitraş, A. Burcă, Miron (min. 66 Axente), Acsinte - Oaidă, Tincu (min. 58 Plămadă) - Roman (min. 87 Moruţan), Achim, Golofca - Golubovic