Cupa Ligii: ASA s-a autoeliminatRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Oct 2015

Cupa Ligii: ASA s-a autoeliminat

Veniți la Chiajna să lupte pentru unul dintre trofeele puse în joc în acest sezon, jucătorii de la ASA Târgu Mureș au reușit contraperformanța de a-și da cu stângul în dreptul și de a se autoelimina din Cupa Ligii Adeplast.

Concordia a început bine meciul din sferturile de finală ale competiției, cu o bară transversală în minutul 2 la lovitura de cap a lui Madeira după centrarea perfectă din corner a lui Lazăr. Același Madeira a stat la originea penalty-ului acordat pentru un fault la Voiculeț, dar N’Doye bate în forță peste transversală și tabela rămâne imaculată. Era minutul 18 și gazdele răsuflă ușurate, privind mai optimist șansele pe care le au. Și atunci când este deschisă la joc, norocul surâde echipei! Surâsul s-a transformat în zâmbet de bucurie pentru jucătorii Concordiei la cadoul pe care l-au primit de la adversari în minutul 37: la o lovitură de colț executată de pe partea dreaptă de echipa ilfoveană, portarul Viciu iese pe sub minge, iar aceasta îl lovește pe Balaur și ricoșează în plasă. Mureșenii nu se dau bătuți și sunt aproape de egalare în ultimul minut al primei reprize când Luis Pedro a lovit la rândul său bara. Repriza a doua a fost o cursă după egalare a oaspeților la care Concordia a ales să răspundă pe contraatac la orice ocazie ivită.

Nu s-a mai înscris, astfel încât s-a încheiat Concordia – ASA 1-0 (1-0) și ilfovenii sunt primii calificați în semifinalele Cupei Ligii Adeplast.

Chiajna (antrenor Cornel Țălnar): Fl. Iacob - Bărboianu, Mamele, Tincu, Bucurică - Giurgiu (min. 85 Pană), Madeira - Grădinaru, Purece (min. 92 Sîrghi), Lazăr - Răducanu (min. 71 Pena)

ASA (antrenor Cristiano Bergodi): Viciu - Golanski, Ivan, Balaur, Velayos - Gorobsov, N'Doye - Hanca, Voiculeț, Pedro (min. 62 Costa) - Axente (min. 68 Manolov)