Campionatul European: Tricolorele au ratat semifinalaMircea Rosca / SportPictures.eu
14 Dec 2016

Campionatul European: Tricolorele au ratat semifinala

Echipa națională de handbal feminin a României a fost învinsă de Danemarca, în ultimul meci al grupelor principale din cadrul Campionatului European din Suedia. Nordicele s-au impus cu scorul de 21-17, aplicând o tactică foarte eficientă, de anihilare a principalelor guri de foc ale noastre, de la linia de 9 metri.

Astfel, Eliza Buceschi a marcat primele patru goluri ale noastre, din care 3 din aruncări de la 7 metri, după care, din minutul 5, nu a mai perforat niciodată poarta adversă. Cristina Neagu a fost permanent marcată, blocată, faultată și obligată să arunce de la mare distanță. Ea a marcat doar 3 goluri din 13 aruncări, procentajul scăzut repercutându-se în mod direct asupra tabelei de marcaj.

La semnalele pozitive a fost din nou poarta, cu Denisa Dedu și Paula Ungureanu, însă pe pivot dominarea daneză a fost evidentă. Jucătoarele tinere au luptat mult, însă nu au putut depăși tactica simplă, dar eficace, a adversarelor.

În repriza secundă, Danemarca s-a desprins la 19-13, după care noi am avut un reviriment care ne-a alimentat un pic speranțele. Iureșul nostru, inexplicabil, s-a blocat la 19-15, iar apoi cronometrul a devenit un al doilea obstacol feroce în calea spre semifinale.

Naționala noastră a terminat grupa pe locul al treilea, după Norvegia și Danemarca. Tricolorele vor pleca spre Goteborg, pentru meciul de clasament, locurile 5-6, contra Germaniei sau Franței.