powered by Ariston
Calificare pierdută în ultimele 7 secundeMarius Dumbraveanu / Mediafax Foto
08 Apr 2016

Calificare pierdută în ultimele 7 secunde

Echipa națională masculină de polo a României a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, fiind învinsă dramatic în sferturile de finală ale turneului preolimpic de la Trieste, din Italia. Caschetele tricolore au pierdut la mare luptă cu Italia, scor 8-7 (2-0, 2-3, 3-3, 1-1).

Golul decisiv pentru squaddra azurra a venit cu numai 7 secunde înainte de finalul meciului. Altfel, putem spune că echipa noastră a făcut față cu brio mult mai valoroasei adversare. Italienii s-au impus net la capitolul înot, sprinturile fiind câștigate, înaintea fiecărui sfert, cu metri buni avans. Cu toate acestea, apărarea noastră, dar mai ales portarul Țic, a făcut minuni inhibându-i pe puternicii trăgători peninsulari.

Ghiban a marcat cel mai frumos gol al meciului, o boltă de la distanță, în timp ce Mihnea Gheorghe a reușit trei goluri de la mare depărtare. Noi am avut șansa de a trece în avantaj pe tabela de marcaj, la 7-7, dar nu am fructificat o superioritate numerică.

Una peste alta, România a pierdut cu fruntea sus această calificare, după un meci în care s-a prezentat excelent în fața Italiei, surprinzându-i pe toți specialiștii prezenți în tribunele bazinului.