CS U Craiova, egal cu ruşii de la KubanAleksandar Djorovic / Mediafax Foto
01 Feb 2015

CS U Craiova, egal cu ruşii de la Kuban

După remiza alba cu polonezii de la Pogon, oltenii au încheiat la fel cum au început şi meciul cu Kuban Krasnodar, fără gol primit ori marcat.

Faţă de partidele precedente, staff-ul tehnic a schimbat strategia cu două formule echilibrate valoric pentru fiecare dintre reprize şi au mizat pe un nucleu compact. Încă din start, ambele tabere a fost preocupate să anihileze construcţia adversă. Astfel, în primul sfert de oră e de notat o semi-ocazie, când Bălgrădean prinde sigur lovitura de cap a unui atacant al lui Kuban. Uşor, Craiova echilibrează şi chiar mută jocul spre poarta ruşilor. Herghelegiu, în două rânduri, şi Bawab îşi crează şanse de gol, dar nu le fructifică.

În actul secund, Cîrstea, Ivan şi Băluţă sunt aproape de gol. De partea cealaltă, ruşii încearcă să surprindă cu şuturi de la distanţă, unul ocoleşte vinclul, altele sunt reţinute sigur de Bălgrădean. Defensivele sunt funcţionale şi nu greşesc, aşa că jocul se încheie 0-0.

Universitatea - Kuban Krasnodar  0-0
Universitatea: Bălgrădean - Dumitraş (80 Achim), Frăsinescu (74 Izvoranu), Kay (74 Acka), Vătăjelu - Madson, Brandan (53 Briceag) - Mateiu (74 Băluţă), Bawab (74 Cîrstea), Tîrnăcop - Herghelegiu (66 Ivan). Antrenori: Sorin Cârţu şi Emil Săndoi

sursa: csuc.ro