CE: Tricolorele îngenunchează campioanele olimpiceMihaela Bobar / SportPictures.eu
07 Dec 2016

CE: Tricolorele îngenunchează campioanele olimpice

Al doilea meci al tricolorelor în grupa D a Campionatului European din Suedia a fost și cel mai bun al anului pentru ele, unul de pus în ramă pentru sportul românesc. În arena de la Helsingborg reprezentativa Rusiei, campioana olimpică en-titre și de patru ori campioană mondială, a fost mai mică ca niciodată în fața unei echipe în care toate componentele sale au strălucit. De departe, însă, Denisa Dedu a fost MVP-ul partidei după ce le-a exasperat pe adversarele sale cu seria de parade ce i-a adus un procentaj al mingiilor parate de 56%.

Cu toate acestea, meciul nu a fost o simplă plimbare în parc pentru fetele noastre. Jocul începe bine pentru tricolore care deschid scorul după ce Denisa Dedu a avut o primă paradă și pe contraatac Ana Maria Iuganu a înscris în secunda 30. O nouă recuperare în defensivă o pune pe Cristina Neagu în situația de a marca, dar Kalinina a salvat cu o primă paradă reușită și le oferă coechipierelor șansa de a egala. Neagu duce scorul la 2:1, Kozhokar egalează pe contraatac, ritmul devine din ce în ce mai alert, se ratează mult de o parte și de alta, dar fetele noastre se concentrează mai bine și încep să pună distanță față de adversare. Eliza Buceschi, Neagu, Oana Manea și Melinda Geiger înscriu și duc scorul la 7:2 în minutul 16 cu marea contribuție a Denisei Dedu, care în minutul 20 avea 10 aruncări parate dintr-un total de 14 ale rusoaicelor. Elevele lui Evghenii Trefilov speculează spațiile din centrul apărării noastre și reduc scorul la 7:4, dar Crina Pintea reface diferența de 4 goluri. Defensiva este mai alertă, mai mobilă, dar și rusoaicele își cresc nivelul de joc și se apropie la două lungimi 9:7 cu trei minute înainte de finalul primei reprize. Neagu înscrie al zecelea gol al tricolorelor, în timp ce Gorshenina și Postnova punctează și diferența de pe tabelă este minimă. Un time out inspirat al spaniolului Ambros Martin le montează pe fetele noastre pentru ultima jumătate de minut în care reușesc un gol prin Melinda Geiger și au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri 11:9.

De departe, eroina primelor 30 de minute a fost integralista Denisa Dedu cu 12 parade reușite din 21 de aruncări ale adversarelor, serie pe care a continuat-o și în debutul părții a doua a meciului. Rusoaicele înscriu, totuși, primele în repriza secundă, iar în minutul 33 aduc din nou egalitatea pe tabelă 11:11. Eliza Buceschi ne readuce în avantaj în două rânduri, dar Vyakhireva reușește să egaleze de fiecare dată, însă interul nostru este ”on fire” și înscrie încă de două ori ajungând la patru goluri în cinci minute, ceea ce le determină pe rusoaice să recurgă din ce în ce mai des la durități. Neagu și apoi Iuganu pe fondul superiorității numerice ne duc din nou la două puncte în față, Dedu salvează pe bandă rulantă, dar pierdem mingii pe contraatac din greșeli de mânuire sau din poziționale cu aruncări ce nu prind cadrul porții. Timp de 10 minute nu se înscrie la nicio poartă, cele care pun capăt perioadei de secetă sunt rusoaicele, dar Pintea dă replica imediat. Bobrovnikova și Sen aduc egalitatea în minutul 53, Eliza înscrie de la 7 metri și ne dă o gură de oxigen pentru ultimele 6 minute. Cristina pune de două ori mingea în plasa Rusiei și ne face mult mai ușoare ultimele trei minute, apoi Dedu, cu zâmbetul pe buze, face a 22-a paradă. Un 7 metri transformat de Eliza ne dă un avantaj de 4 goluri cu care intrăm în ultimul minut. Campioana olimpică este în genunchi la propriu după ce Aneta Udriștoiu înscrie ultimul gol al partidei și partida se încheie 22:17 (11:9).

Victorie imensă pentru fetele pregătite de Ambros Martin, ce le apropie de calificarea în faza următoare a competiției, însă până atunci mai avem un meci de foc cu Croația, programat vineri seară de la 19:30 și transmis pe posturile TVR 2 și TVR HD.