powered by Ariston
Al treilea turneu 1-4 din Superliga de PoloSportPictures.eu
23 Ian 2014

Al treilea turneu 1-4 din Superliga de Polo

Ziua a doua din al 3-lea Turneu 1-4 al Superligii Naționale de Polo a programat miercuri la Bazinul Steaua meciurile CSM Digi Oradea - Dinamo și Steaua - Sportul Studențesc.

Primul meci al turneului era pentru CSM Digi o revanșă de luat după ultimul meci din Turneul cu numărul 2, când Dinamo furnizase surpriza campionatului, învigând formația din Oradea. De această dată bihorenii n-au mai lăsat nicio șansă dinamoviștilor, ei dominând de la cap la cap meciul, primul sfert asigurându-le deja un avantaj de două goluri. Repriza a doua a fost mai echilibrată, ambele echipe au marcat câte trei goluri, dar în a doua jumătate a meciului, orădenii s-au distanțat și meciul a luat sfârșit cu scorul de 13-9 pentru CSM Digi.

Dinamo – CSM Digi Oradea 9-13 (1-3, 3-3, 2-3, 3-4)

Componența loturilor și marcatorii:

Dinamo: Dragoș Stoenescu, Traian Orzoiu, Adrian Enescu 1, Andrei Iosep 1, Ion Vrânceanu 2, Alexandru Matei 2, Szilard Demeter 1, Petru Ianc 1, George Georgescu, Andrei Georgescu 1, Andrei Prioteasa, Marius Tic, Alexandru Simion. Antrenor: Robert Fierășteanu

CSM Digi Oradea: Gojko Pjetlovic, Adrian Jurcă, Tiberiu Negrean 2, Nicolae Diaconu 2, Mihnea Chioveanu 1, Alex, Popoviciu, Cătălin Alexa, Vojslav Cupic 1, Andrei Cretu, Gheorghe Dunca 1, Ramiro Georgescu 3 (1 pen), Kalman Kadar 2, Dorin Crețu, Adam Freundlich 1. Antrenor: Dorin Costras

-------------------------------------------------------

În al doilea meci, revelația acestei ediții de campionat, Sportul Studențesc, a opus o dârză rezistență Stelei, motivarea lor suplimentară fiind dată și de faptul că în eventualitatea ocupării locului 3, studenții ar fi evitat în semifinale pe CSM Digi. Meciul a avut câte două reprize câștigătoare pentru fiecare dintre echipe, steliștii, deja calificați în semifinale, reușind abia în ultima repriză să echilibreze partida, să ia și avantaj, dar cu câteva secunde înainte de fluierul final să fie din nou egalați de Sportul și meciul să se termine cu un surprinzător rezultat de egalitate, 8-8.

Steaua – Sportul  8-8  (0-1, 3-1, 2-4, 3-2)

Componenta loturilor si marcatorii:

Steaua: Mihai Drăgușin, Bogdan Giuclea, Mihnea Gheorghe, Toni Barbaric 3, Codrin Cotrău, Pavel Popescu 1, George Deacu, Matej Nastran, Daniel Teohari 2, Daniel Robu 1, Radu Gospodinov, Marius Florea, Razvan Cristescu 1. Antrenor: Ion Angelescu

Sportul Studentesc: Nenciu Bertini, Anghel Ion, Piotr Markoci 2, Zdravko Delas 1, Andrei Mateiasi, Vlad Dragomirescu 2, Pandelea, Cătălin Stan 2, Nicolae Oanță, Adrian Stan, Iulian Rădoi 1, Răzvan Moraru, Edward Andrei. Antrenor: Aurelian Georgescu

Clasament: 1. CSM Digi Oradea 57p, 2. Steaua 46p, 3. Sportul 36p, 4. Dinamo 35p.