LNBM: Clujenii egalează situația la generalFlaviu Buboi / SportPictures.eu
14 Mai 2019

LNBM: Clujenii egalează situația la general

”U” BT Cluj-Napoca a tratat cu mai multă atenție partida cu numărul 2 din semifinala cu campioana en-titre CSM CSU Oradea pentru a evita o situație catastrofală înaintea ”dublei” din arena ”Antonio Alexe”.

Învingători în prelungirile primei partide disputată în BTarena, orădenii au fost conduși în marea majoritate a timpului și au început ultimul sfert cu un handicap de 4 puncte ce le dădea speranța unei reveniri până spre final. Cu un trio în zi de grație format din  Alhajji Mohammed (21 de puncte), Jason Washburn (19 puncte) și Nana Foulland (12 puncte), gazdele s-au distanțat la +17, 86:69, la jumătatea reprizei și au gestionat avantajul până pe final.

Jucătorii pregătiți de Cristian Achim revin acasă cu o victorie la activ după deplasarea sub Feleac și speră să închidă seria după cele două partide în care vor beneficia de avantajul terenului propriu. Prima dintre acestea este programată sâmbătă, 18 mai, iar cea de-a doua luni, 20 mai, ambele întâlniri fiind prinse în programul canalului Digi Sport.