LNBF: Emoții la TârgovișteCosmin Iftode / SportPictures.eu
04 Nov 2015

LNBF: Emoții la Târgoviște

Grosul partidelor din etapa a 8-a a Ligii Naționale de baschet feminin s-au disputat astăzi. Victorie categorică la Arad a studentelor de la Goldiș în colocviul cu Universitatea Alba Iulia. După o primă jumătate echilibrată, gazdele au apăsat pe accelerație și au încheiat cu o diferență confortabilă pe tabelă, apropiindu-se în clasament la un punct și un meci mai puțin disputat.

Târgoviștencele recuperează terenul pierdut în startul de campionat și cu victoria la limită pe teren propriu în fața bănățencelor se poziționează acum pe treapta a 4-a a clasamentului. Cu Tricia Marie Principe autoarea a 17 puncte și 13 recuperări, dâmbovițencele au trăit periculos ultimele minute ale partidei, cu 3 minute înainte de final fiind chiar conduse 58:56 de oaspete după ce la pauză au avut +10 puncte.

Un alt meci echilibrat s-a disputat la Brașov, în timp ce clujencele nu au avut probleme în partida cu CS Municipal Satu Mare.

Universitatea Cluj-Napoca - CS Municipal Satu Mare  90:64 (44:30)

Olimpia CSU Brașov - CS Phoenix Galați  93:87 (47:39)

CS Municipal Târgoviște - BCM Danzio Timișoara  67:65 (37:27)

Univ Goldiș ICIM Arad - CS Universitatea Alba Iulia  67:49 (24:25)

ACS Sepsi SIC a stat. Într-un meci în devans, CS Rapid București - CSBT Alexandria  43:68 (19:31).