Universitatea Goldiş Arad a câştigat Cupa RomânieiSportPictures.eu
28 Mar 2014

Universitatea Goldiş Arad a câştigat Cupa României

Târgovişte şi-a onorat statutul de „capitală” a turneului Final Four din Cupa României la baschet feminin, publicul fiind numeros şi la înălţime, chiar dacă echipa favorită a jucat doar finala mică, aplaudând succesul meritat al lui U. Arad în finala mare cu Sepsi.

În meciul de debut al zilei de joi, 27 martie, CSM Târgovişte a învins-o pe BC Alexandria după un meci la discreţia gazdelor. Primul sfert a fost ca o bombă în apărarea Alexandriei, rar fiind văzută o desprindere atât de categorică la acest nivel, 35-8! Ceea ce a urmat a fost adevăratul joc între două echipe, însă decalajul nu a mai putut fi remontat de „oaspete”.

• CS Municipal Târgovişte – CSBT Alexandria 97 – 67 (35-8, 19-25, 26-13, 17-21)

Jones (19 puncte), Givens (17 puncte) şi Sanford (16 puncte) au contribuit major la diferenţa clară de la final înfavoarea lui CSM Târgovişte. De la CS Alexandria, Principe (20), Sipos (17) şi Chivu (10) s-au străduit să facă spectacol şi au reuşit.

Vedeta serii de ieri a fost meciul care s-a jucat cu trofeul pe masă. Arădencele au plecat din start cu un avantaj moral, dat fiind faptul că au terminat sezonul regulat al Ligii Naţionale pe locul 1, cu 25 de victorii din 26 de partide, jucând în această lună şi finala Ligii Europei Centrale. În cele două dispute directe din LN, Universitatea învinsese de două ori.

Scorul a fost deschis de Engelman cu un coş de 2-0, dar minutul nu s-a terminat fără să înscrie şi Paşcalău, 2-2. Primul sfert a fost preluat apoi de formaţia din Sf. Gheorghe, care a condus permanent, avantajul „maxim” fiind de 8 puncte (6-14, min. 06:50). Arădencele s-au apropiat pe final la 2 puncte, arătând o disponibilitate mare de revenire. În sfertul doi, acestea au şi reuşit egalarea de trei ori, venind în minutul 18:07 şi prima răsturnare mai „consistentă”, 32-28, urmată în ultimul minut al reprizei de 36-30.

După pauză, s-a concretizat superioritatea favoritelor, mai ales prin jocul bun al lui Engelamn şi Rhoads, ambele reuşind să ţină scorul departe de egalare sau de o răsturnare. Aradul a majorat diferenţa la 10 puncte după 30 de minute, scor 51-41. Până la finalul celor 40 de minute, Sepsi s-a străduit, însă fără efect major, chiar dacă Prahalis a fost cea mai eficientă jucătoare a partidei.

• Univ. Goldiş ICIM Arad - Sepsi SIC Sf. Gheorghe – 67-61 (15-17, 21-13, 15-11, 16-20)

Cupa României la baschet feminin pleacă la Arad în autocarul echipei Universitatea Goldiş ICIM, fiind primul trofeu al sezonului pentru echipa spaniolului Jose Arauho.

Cele două formaţii finaliste au fost următoarele:

Sepsi Sf. Gheorghe - Cursaru, Loyd 15, Ivancevic, Mitov, Sinka, Paşcalău 6, Bejtic, Prahalis 26, Dincă, Kelemen, Debreczi, Watson 14. Antrenor: Jose Araujo.

U. Arad - Mercea, Rhoads 14, Manea, Moraru, Williams 13, Boriga-Broşovszky 3, Broomfield 4, Manta, Engelman 19, Crăciun, Milovanovic 8, Coker 6. Antrenor: Zoran Mikes.