Uiuiu, ce victorie pentru CS Universitatea Alba IuliaSportPictures.eu
11 Mar 2014

Uiuiu, ce victorie pentru CS Universitatea Alba Iulia

Universitatea a înscris până la pauză tot atâtea puncte câte au marcat oaspetele în tot meciul sau, altfel spus, sătmărencele au stat sub propriul panou de două ori mai mult decât în atac.

O altă curiozitate a fost şi faptul că jucătoarele S. Cadjo & T. Brown & Uiuiu au realizat împreună 51 de puncte, mai multe decât toată echipa din Satu Mare.

Ambele formaţii au părut „leneşe” în primul sfert, în comparaţie cu ceea ce avea să se întâmple pe teren în continuare. Probabil, a fost doar încălzirea. Pentru că în sfertul doi gazdele au rezolvat meciul definitiv, iar în secvenţele trei şi patru au oferit spectatorilor o ecuaţie cu o necunoscută: la ce diferenţă vor învinge. Timpul a fost poate de partea oaspetelor, fiind singurul care s-a opus vreunui record nedorit:

• CS Universitatea Alba Iulia – CS Municipal Satu Mare 99 – 49 (19-4, 30-21, 23-18, 27-6)

Cele mai eficiente jucătoare au fost: S. Cadjo (19 puncte), T. Brown (17 puncte) şi A. Uiuiu (15 puncte), pentru CS Universitatea Alba Iulia; T. Wampler (15 puncte), C. Desroches (11 puncte) şi A. Orosz (8 puncte), pentru CS Municipal Satu Mare.

Partida, ca de altfel întreaga etapă a 24-a din LNB feminin, a fost trasă de Federaţia Română de Baschet în prima parte a săptămânii pentru a le permite gazdelor să se ocupe de organizarea turneului „Final Four” din Liga Europei Centrale, programat pe 15-16 martie la Alba Iulia.

La turneu, vom fi reprezentaţi cu şanse mari la trofeu de două „Universităţi”: Goldiş Arad şi CS Alba Iulia.