România - Angola 39-29, la Mondialul Under-21Remus Badea / Mediafax Foto
26 Iul 2015

România - Angola 39-29, la Mondialul Under-21

Selecționata României a învins formația Angolei cu scorul de 39-29 (20-14), sâmbătă, în Arena Sabiazinho din Uberlandia, în Grupa B a Campionatului Mondial de handbal masculin pentru tineret Under-21 din Brazilia.

Tricolorii au început excelent și conduceau cu 7-1 în minutul 12. Diferența maximă din prima repriză a fost de nouă goluri, 18-9 (27), dar la pauză avantajul s-a redus la doar șase (20-14).

Africanii au dat o replică bună în debutul reprizei secunde și s-au apropiat la doar trei goluri, 23-20 (38), după cinci goluri consecutive. Din minutul 46, de la scorul de 28-24, Nicușor Negru a avut o perioadă de grație, marcând nu mai puțin de șase goluri consecutive, fapt care a făcut ca tabela de marcaj să arate o diferență de zece goluri în favoarea României, 34-24. Echipa noastră a câștigat cu 39-29, marcând ultimele trei goluri ale meciului.

Negru a fost de departe cel mai bun om al meciului, cu 18 goluri marcate din 20 de șuturi. Pentru echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă au mai înscris: Nicolae Cristian Ungureanu - 6 goluri, Bogdan Mănescu - 5, Dan Racoțea - 3, Andras Szasz - 3, Vlad Sincelean - 2, Gabriel Burlacu - 2.

După acest succes, România a urcat pe primul loc în grupă, cu 6 puncte, urmată de Spania, 4 p, Qatar, 4 p, Serbia, 3 p, Portugalia, 3 p, toate patru cu câte un meci mai puțin, Angola, 0 puncte.

În ultimul meci din grupă, România va înfrunta echipa Spaniei, pe 26 iulie.

sursa: agerpres.ro