powered by Samurai Sports
Redebut spectaculos în SuperLigaSportPictures.eu
19 Iul 2014

Redebut spectaculos în SuperLiga

Astăzi s-au reluat partidele din SuperLiga CEC Bank la rugby. Pe stadionul Olimpia din Capitală, CSM București Olimpia s-a impus la mare luptă cu 18-12 în fața celor de la Dinamo. Meciul a fost pe muchie de cuțit, gazdele reușind să înscrie două eseuri, ambele pe finalurile de repriză. Dinamo a avut inițiativa în prima parte, când a și înscris de altfel prin Nițu, din 3 lovituri de pedeapsă. În minutul 40, la un mol de margine, Rațiu, căpitanul CSM-iștilor, a culcat balonul în terenul advers de țintă, iar sud-africanul Taikato-Simpson, la debut, a transformat. Scorul primei reprize a fost 10-9 în favoarea celor de la CSM.

În partea a doua, Dinamo a revenit la conducere după penalitatea lui Nițu, pentru ca Stătulescu și eseul lui Ispir să tranșeze soarta victoriei. CSM se impune cu 18-12 și ajunge la un total de 26 de puncte în clasament, pe locul al patrulea, în timp ce Dinamo pasează lanterna roșie spre Cluj, cu 6 puncte în cont.

În derby-ul rundei, Farul Constanța a revenit fantastic în fața campionilor de la RCM UV Timișoara și s-a impus cu 21-15, după un parțial de 15-0 pe finalul meciului. Vlaicu a fost extrem de precis la buturi, înscriind de șapte ori, suficient pentru a anula cele două încercări timișorene. Farul trece astfel pe locul secund în clasament, cu 34 de puncte, față de 33 câte au cumulat până în prezent bănățenii.

La ora 17.00 se dispută ultimul meci al rundei, Steaua - CSM Știința Baia Mare.