Rapid a trecut cu viteză maximă prin CraiovaSportPictures.eu
12 Mar 2014

Rapid a trecut cu viteză maximă prin Craiova

Punct final în etapa a 24-a a Ligii Naţionale de Baschet feminin, astăzi, 12 martie, jucându-se ultimele trei partide.

De la ora 12:00, s-au întâlnit în sala craioveană “Ion Constantinescu” două formaţii din plutonul doi, locul 14 cu locul 10:

• SCM CSS U Craiova – CS Rapid Bucureşti 62 – 86 (10-23, 7-19, 24-16, 21-28)

Bucureştencele au desfăcut apărarea gazdelor chiar din primul sfert, au avut acelaşi ritm şi în secvenţa a doua, închizând practic orice speranţă a oltencelor la victorie. La pauză, diferenţa era confortabilă, de 25 de puncte.

Sfertul trei a ieşit din tipar, rapidistele având parcurs de „regio”, iar gazdele de rang superior. Recuperarea din mers a fost totuşi insuficientă, ba chiar înfrânată la rândul ei în ultima „decadă”.

Eficienţa maximă a fost consemnată în dreptul lui Moţăţeanu (22 puncte, gazde) şi Diaconu (31 puncte, oaspete).

ACS Sepsi a avut un retur avântat, cu partide excelente: primele şapte meciuri au fost tot atâtea victorii. Au urmat două sincope, cu mai titratele U Alba-Iulia şi U Goldiş Arad, după care fetele din Sfântu Gheorghe au bifat alte patru victorii una după cealaltă, cea de azi fiind ultima dintre acestea:

• ACS Sepsi SIC – Olimpia CSU Braşov 72 – 46 (32-10, 16-12, 20-14, 4-10)

Reuşita a venit firesc, după un joc excelent în faţa a peste 1100 de spectatori. Dominarea a fost categorică, pe toată durata timpului efectiv de joc. Olimpia Braşov, obişnuită cu una caldă, alta rece, a tremurat sub presiunea gazdelor trei sferturi din timp, suficient cât să nu mai aibă resurse să facă tabela mai „prietenoasă”.

Cele mai bune marcatoare au fost Prahalis (14 puncte)-  Sepsi şi Irimia (18 puncte) - Olimpia.

O altă victorie „afară” a obţinut U Oradea la Nova Vita, într-un alt meci din partea inferioară a clasamentului:

• CS Nova Vita – Universitatea CSM Oradea 59 – 74

Urmează etapa a 25-a, penultima înainte de play-off, „spartă în bucăţi” de regalul din Liga Europei Centrale, din Alba Iulia, în 15-16 martie.