Preliminarii CE 2018: Italia - România 22-28Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Iun 2015

Preliminarii CE 2018: Italia - România 22-28

Naționala masculină de handbal a României a învins formația Italiei cu scorul de 28-22 (13-10), miercuri seara, la Conversano-Bari, într-un meci din Grupa C din prima fază a preliminariilor Campionatului European din 2018.

Tricolorii au început bine meciul, chiar dacă după primele zece minute scorul era de doar 2-0 pentru echipa lui Aihan Omer. România s-a desprins la patru goluri (7-3), în minutul 18, iar apoi a ajuns chiar la cinci puncte diferență, 10-5 (22). La pauză, diferența era de doar trei goluri în favoarea echipei noastre, 13-10.

Italia a început mai bine partea secundă a jocului și a reușit să se apropie la un singur gol, 15-16 (38). Tricolorii au înscris două goluri consecutive și au avut din nou un avantaj liniștitor, 18-15 (41). Tricolorii s-au deprins decisiv în minutul 53, când scorul a devenit 25-19, iar până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, România învingând cu 28-22.

În clasament, pe primul loc se află România, cu 6 puncte, urmată de Italia, 4 puncte, Kosovo, 0 puncte. Tricolorii sunt practic calificați în faza următoare a preliminariilor, urmând să joace revanșa cu Italia duminică 14 iunie, la Reșița (17:00).

sursa: agerpres.ro