Mutu show la PlzenSportPictures.eu
07 Aug 2014

Mutu show la Plzen

Meci de antologie pentru Petrolul în returul de la Plzen! Gazdele de la Viktoria vor trebui să stea să analizeze în detaliu înfrângerea usturătoare suferită pe teren propriu într-o partidă în care plecau favoriți după egalul 1-1 de săptămâna trecută de la Ploiești.

După un început de meci în care balanța a înclinat de partea cehilor, cu ocazii ale lui Bakos și Horvath, Petrolul dă prima lovitură prin Teixeira, care reia din apropierea careului mic o centrare perfectă a lui Pablo De Lucas. Era minutul 20 și primul obiectiv al ploieștenilor era atins: să marcheze. Un atacant cu experiența lui Mutu știe când să folosească pluralul și cu un șut trimis sub transversală modifică din nou tabela în minutul 39. Gazdele nu sunt decimate și revin în numai două minute pentru a minimiza avantajul Petrolului. Pilar reușește un șut plasat la rădăcina barei, trimis de la marginea careului mare, care îl bate pe Pecanha. Nici Petrolul nu se pierde cu firea și la o incursiune pe partea stângă a lui Mutu, centrarea sa cu exteriorul îl găsește pe De Lucas la 7 metri pe direcția centrului porții, iar spaniolul a îndeplinit o simplă formalitate.

După pauză gazdele au continuat să arunce mingi în careul lui Pecanha, dar linia defensivă a ”lupilor” s-a achitat foarte bine de sarcini. Mai mult decât atât, Petrolul reușește să mai amendeze o dată spațiile oferite de defensiva cehilor, iat Tamuz pune capăt evoluției scorului cu un șut imparabil din marginea careului mare.

S-a încheiat Viktoria – Petrolul 1-4 (1-3), scorul general fiind 2-5. Petrolul a luat o doză masivă de încredere și a ieșit din nou în evidență Mutu, un jucător care a dovedit că naționala se mai poate baza pe el pentru încă o campanie de calificare.

Viktoria Plzen (antrenor Dusan Uhrin Jr): Koyacik - Reznik, Hubnik, Prochazka, Limbersky - Horava (min. 73 Vanek), Horvath - Petrzela (min. 66 Tecl), Kolar, Pilar - Bakos (min. 53 Chramosta)

Petrolul (antrenor Răzvan Lucescu): Pecanha - Alcenat, Geraldo, Gerson, Fanchone - Hoban, De Lucas - Nepomuceno (min. 65 Mustivar), Mutu (min. 73 Albin), Teixeira (min. 83 Marinescu) - Tamuz