Liga 2: Rapid și SC Bacău au deschis play-off-ulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Apr 2016

Liga 2: Rapid și SC Bacău au deschis play-off-ul

În Giulești a avut loc prima partidă din play-off-ul Ligii 2, noul format al diviziei secunde aducând față în față cele mai bune 6 echipe din fiecare serie într-un număr de partide atractive pentru publicul spectator. Rapid a primit vizita celor de la SC Bacău într-o partidă ce a opus prima și ultima clasată în ierarhia play-off-ului, ierarhie stabilită după eliminarea rezultatelor cu ultima clasată la sfârșitul sezonului regulat.

La numai câteva săptămâni după ce giuleștenii s-au impus pe aceeași arenă la o diferență categorică, 5-1, astăzi moldovenii au reușit să dea lovitura în prelungiri și datorită superiorității numerice din teren. Elevii lui Cristian Popovici au deschis scorul în minutul 26 dintr-un penalty acordat de arbitrul Bogdan Dumitru la faultul lui Ganea asupra lui Giurgiu și transformat de Vraciu. Giuleștenii au pornit o lungă cursă după egalare, care putea să se încheie mult mai repede dacă Vlad Morar nu trimitea în bară în minutul 40. Așa au trebuit să aștepte până în minutul 72, când Rafa Jorda l-a lobat de la limita careului băcăuan pe Miron, portarul oaspeților ieșind neinspirat de pe linia porții. Eliminarea lui Kusnir din minutul 79 i-a dus în inferioritate pe giuleșteni, care au primit al doilea gol în minutul 90+3 cu o reușită a nou-intratului Adrian Gheorghiu.

Rapid – SC Bacău 1-2 (0-1), rezultat ce lasă deschisă călărășenilor oportunitatea de a trece mâine pe primul loc la finalul partidei cu Academica Clinceni.

Programul integral al primei etape din play-off-ul și play-out-ul celor două serii este următorul: