Liga 2: Rapid provoacă rocada la vârfRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Nov 2019

Liga 2: Rapid provoacă rocada la vârf

Victoria celor de la UTA cu Gloria Buzău coroborată cu succesul la scor al giuleștenilor la Mioveni a dus la schimbarea liderului în Liga 2, arădenii preluând ștafeta de la CS Mioveni cu 31 de puncte față de numai 30 ale argeșenilor.

Pe stadionul Motorul, UTA s-a impus prin golurile semnate de Buhăcianu (min. 59) și Ciprian Rus (min. 85) și cu autogolul lui Candrea (min. 64) și are în fața rivalilor argeșeni avantajul a două meciuri mai puțin disputate.

CS Mioveni a pierdut de manieră categorică partida de pe teren propriu cu Rapid, giuleștenii având o răbufnire de orgoliu după seria de rezultate mai puțin reușite din ultima perioadă. Sefer a deschis scorul în minutul 8 pentru oaspeți, Măzărache a egalat în minutul 27, dar elevii lui Daniel Pancu au intrat în avantaj la pauză cu golul lui Mallo din minutul 39. Desprinderea pe tabelă s-a produs în minutul 58 după golul cu cîlcâiul semnat de Goge, pentru ca Hlistei (min. 75) și Brighton Labeau (min. 90+1) să stabilească scorul final, un 1-5 greu de preconizat înaintea startului partidei. Rapid face 25 de puncte și cu un golaveraj mai bun decât Farul și FC Argeș preia locul 6.

Constănțenii au cedat la limită în deplasarea din Capitală cu Metaloglobus în urma unui autogol al lui Lică (min. 14), în schimb piteștenii s-au impus tot la diferență minimă la Călărași după ce gazdele de la Dunărea egalaseră din penalty. Metaloglobus a făcut 26 de puncte și a trecut pe locul 5, în timp ce Turris s-a impus pe stadionul Juventus din Colentina după ce a fost condusă la pauză cu 2-0 de Sportul Snagov și a făcut 27 de puncte ceea ce o menține pe poziția imediat de sub podium.

Remiză în derby-ul de pe Bega dintre Ripensia și ASU Politehnica, iar sub Feleac Universitatea Cluj a profitat de eliminarea lui Nica de la Concordia și a întors rezultatul de la pauză pentru a urca pe locul 10.

Într-un meci cu implicații asupra configurației din subsolul clasamentului, FK Csikszereda a învins la Miercurea Ciuc pe CSM Reşiţa și urcă deasupra liniei retrogradării.