LNHM: Minaur urcă pe podiumSabin Malisevschi / SportPictures.eu
23 Feb 2020

LNHM: Minaur urcă pe podium

Începută în urmă cu o săptămână în sala Dinamo, runda cu numărul 19 a Ligii Zimbrilor a continuat joi cu victoria constănțenilor de la Dobrogea Sud la Vaslui și a continuat astăzi cu capul de afiș al rundei, meciul dintre Minaur și CSA Steaua programat în sala ”Lascăr Pană” din Baia Mare.

Gazdele au reușit să se impună pe un final de meci electrizant în care roș-albaștrii au revenit de la 25:20 până la 27:28, dar băimărenii au gestionat mai bine ultimele patru minute și s-au impus la două goluri, 31:29, și au urcat pe locul 3 al clasamentului.

Potaissa a avut o misiune facilă pe teren propriu cu CSM Bacău, la fel ca și Dunărea Călărași în deplasarea de la Făgăraș, în schimb SCM Politehnica Timișoara a cedat la limită la Focșani. Veniți după o remiză mare pe terenul campioanei în etapa trecută, bănățenii nu au reușit să înscrie în primele 14 minute, timp în care gazdele au înscris de 7 ori, și le-a fost dificil să recupereze terenul cedat.

Etapa se încheie luni cu meciul dintre CSM București și HC Buzău.