LNHM: CSM București, prima victorie din acest sezonRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
17 Sep 2017

LNHM: CSM București, prima victorie din acest sezon

CSM București a obținut primele puncte din actualul sezon al Ligii Zimbrilor. Echipa pregătită de Pau Campos s-a impus în deplasare, pe terenul echipei CSU Suceava, scor 32-29 (14-19).

Tigrii au început extrem de timorați meciul și s-au văzut conduși cu 7-2 în minutul 10. De altfel, prima repriză a fost dominată în totalitate de moldoveni, care au profitat de slăbiciunile în apărare și lipsa de inspirație în atac a bucureștenilor, astfel că au intrat la cabine cu un avans de 5 goluri, 19-14.

Pauza a venit la momentul potrivit, iar Tigrii au ieșit cu o altă față de la vestiare. Apărătorii centrali au închis culoarele, portarii au blocat poarta, iar sucevenii au înscris doar 4 goluri în primele 20 de minute ale părții secunde, timp în care handbaliștii de la CSMB au marcat de 12 ori. Atacul coordonat de Sasha Tioumentsev a fost mult mai precis, iar mingile recuperate de apărare s-au transformat în goluri rapide pe contraatac și faza a doua. Moldovenii au părut să revină în minutul 56, când s-au apropiat la 2 goluri, dar reușitele rapide ale lui Tioumentsev și Șomlea au decis soarta meciului.

S-a terminat 32-29 pentru CSM București, care a obținut prima victorie din acest sezon.

Următorul meci al echipei CSM București în Liga Zimbrilor se va disputa tot în deplasare, pe terenul celor de la CSA Steaua București. Partida va avea loc luni, 25 septembrie, cu începere de la ora 20:00, la Sala Sporturilor „Concordia” din Chiajna.