LNBM: Rocadă pe podiumRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Feb 2018

LNBM: Rocadă pe podium

Înfrângerea surprinzătoare a roș-albaștrilor la Galați coroborată cu victoria la limită a orădenilor în Bănie au dus la rocada formațiilor de pe podium.

Vineri, CSM CSU Oradea a rezistat asaltului gazdelor de la SCMU Craiova care au revenit de la -14 (71:85) cu 6 minute înainte de final la 88:89 cu 30 de secunde până la ultima sirenă, dar nu au avut șansa să răstoarne tabela. În deplasarea de pe terenul celor de la Phoenix, CSM Steaua Eximbank avea avantaj minim 80:81 atunci când mai rămăseseră de jucat două minute și jumătate, dar ratările succesive și aruncările de 3 puncte transformate de Gugino și Miller i-au dus pe gălățeni în postura de a conduce cu 9 puncte 92:83 când mai erau 26 de secunde din timpul regulamentar.

După ce pierduseră miercuri restanța cu Timba la 29 de puncte, BC Mureș a părăsit din nou cu capul plecat sala ”Constantin Jude” înfrântă la 40 de puncte diferență de SCM Timișoara. Campioana a dominat jocul din Arena de Baschet din capitală acolo unde gazde au fost cei de la Politehnica Iași, iar sibienii au făcut scor pe malurile Begăi cu Timba.

Iată programul rundei a 17-a:

Miercuri, 31 ianuarie

SCMU Craiova - CSM CSU Oradea  88:90 (25:25, 21:32, 19:19, 23:14)

Vineri, 2 februarie

BC SCM Timișoara - BC Mureș Tg. Mureș  112:72 (35:9, 31:20, 27:18, 19:25)

Sâmbătă, 3 februarie

CS Politehnica Iași - U-Banca Transilvania Cluj  72:76 (19:26, 20:19, 14:16, 19:15)

CS Phoenix Galați - CSM Steaua Eximbank  93:85 (22:25, 24:18, 20:20, 27:22)

BC Timba Timișoara - BC CSU Sibiu  86:111 (25:35, 20:21, 22:29, 19:26)

Luni, 5 februarie

BCMU FC Argeș Pitești - CS Dinamo București

Miercuri, 31 ianuarie, s-a disputat un meci restant din cadrul etapei a 7-a, BC Timba Timișoara - BC Mureș Tg. Mureș, scor 92:63 (21:17, 29:19, 21:12, 21:15).