LNBM: Punct final pentru sezonul regulatMircea Rosca / SportPictures.eu
24 Mar 2018

LNBM: Punct final pentru sezonul regulat

Sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin s-a încheiat în această seară odată cu partidele de la Galați și București. La malul Dunării Phoenix a fost învinsă categoric de SCMU Craiova, oltenii terminând pe locul 7 al clasamentului cu 10 victorii în 22 de etape. Oaspeții au început să se distanțeze pe tabelă de la jumătatea sfertului al doilea și au avut chiar +24 pe tabelă, 49:73, însă nu au mai apăsat pe accelerație până la final.

În sala Regimentului de Gardă ”Mihai Viteazu”, CSM Steaua Eximbank și CSM CSU Oradea au oferit un meci tensionat atât pe tabelă, cât și pe teren, cu răsturnări de scor și descărcări nervoase între combatanți. Orădenii au controlat sfertul al treilea și au continuat să fie la cârma jocului și în debutul ultimului sfert, având un avantaj de 11 puncte, 64:75, grație unei prestații de senzație a lui Kristopher Richard, autor a 24 de puncte în acest meci. Un fault antisportiv al lui Pasalic a întors, însă, curgerea jocului și cu două libere transformate de Negoițescu și un lay up al lui Jonte Flowers Steaua s-a apropiat la -7. Două triple ale lui Zekovic (20 de puncte, 8 recuperări) au adus egalarea la 79, iar finalul a fost controlat de elevii lui Jukka Toijala, care au reușit să termine cu +5 pe tabelă.

Cele două echipe se vor reîntâlni pe 11 aprilie în arena ”Antonio Alexe” din Oradea pentru primul meci al turneului grupei locurilor 1-6, iar două săptămâni mai târziu orădenii revin în Capitală în ultima etapă a fazei a doua a campionatului Ligii Naționale.

Iată rezultatele rundei a 22-a:

Luni, 19 martie

CS Dinamo București - BC CSU Sibiu  50:113 (15:24, 14:27, 11:27, 10:35)

Vineri, 23 martie

CS Politehnica Iași - BC Mureș Tg. Mureș  116:58 (32:14, 29:14, 30:14, 25:16)

U-Banca Transilvania Cluj - BC SCM Timișoara  93:91 (19:25, 21:25, 30:22, 23:19)

BCMU FC Argeș Pitești - BC Timba Timișoara  95:78 (24:18, 21:18, 22:21, 28:21)