LNBM: Orădenii câștigă mai ușor decât sperauSebastian Tataru / SportPictures.eu
07 Mar 2017

LNBM: Orădenii câștigă mai ușor decât sperau

Grupa locurilor 1-6 din faza a doua a Ligii Naționale de baschet masculin programează câte două etape în fiecare săptămână, programul fiind mai încărcat pentru aceste echipe în comparație cu cele din grupa locurilor 7-10. În seara aceasta, în sala ”Constantin Jude” din Timișoara a debutat etapa a doua a echipelor fruntașe, SCM Timișoara primind vizita campioanei CSM CSU Oradea.

Bihorenii au obținut o victorie categorică, ce nu era lăsată să se întrevadă înaintea partidei prin prisma ultimei dispute de pe malurile Begăi de la începutul lunii februarie, atunci când gazdele s-au impus la limită după o repriză de prelungiri. Jucătorii pregătiți de Cristian Achim aveau 20 de puncte avantaj la pauza mare, avantajul consistent fiind păstrat până la final în ciuda eforturilor bănățenilor de a se apropia pe tabelă.

Sean Barnette, cel care a lipsit atât de mult campioanei datorită accidentării sale, a fost cel mai prolific jucător cu 18 puncte, 6 recuperări și 2 pase decisive, în tim ce pentru gazde Adrian Diaz a izbutit să adune 13 puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive.

În urma rezultatului, orădenii urcă pe locul 4 la egalitate de puncte, 30, cu timișorenii, dar cu un punctaveraj mai bun decât aceștia.