LNBM: Craiovenii egalează liderulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Dec 2015

LNBM: Craiovenii egalează liderul

În sala Regimentului de Gardă ”Mihai Viteazul” din Capitală SCMU Craiova a învins Steaua și a trecut pe locul 2 al clasamentului la egalitate de puncte, 24, cu liderul BC Mureș.

Partida din această seară a avut două jumătăți disputate cu viteze diferite de ambele combatante. Primul sfert s-a încheiat cu un scor incredibil pentru două echipe ce aspiră la titlul național, roș-albaștrii terminând în avans 12:10 primele 10 minute. Ritmul s-a menținut și în cel de-al doilea sfert, pasele greșite și ratările înlănțuite surprinzându-i pe cei 400 de spectatori ce au ținut să asiste la ultima partidă de baschet a anului 2015.

Ritmul s-a schimbat după pauza mare, când ambele echipe au intrat în teren decise să încline balanța în favoarea lor. Cei care au reușit să transpună în practică planurile de la cabine au fost oaspeții, care au avut în Bozo Durasovic și Dorde Micic cei mai buni shooter-i cu câte două aruncări de 3 puncte reușite, iar înainte de ultimul sfert craiovenii aveau +7 (48:55).

Cu Nikola Malesevic și Simas Galdikas la debut, Steaua a încercat revenirea pe tabelă în ultimele 10 minute, însă nu a putut gestiona ultimele 4 minute când se aflau la un punct în spatele adversarilor 64:65. Aruncarea de 3 puncte a lui Marko Marinovic ce i-a adus cu 33 de secunde înainte de final la o posesie în urma craiovenilor a fost contracarată de adversari cu o liberă transformată de Aaron Johnson, singura reușită de american.

Steaua i-a avut principali realizatori pe Marinovic (19 puncte, 10 pase decisive) și Titus Nicoară (15 puncte), în timp ce SCMU Craiova s-a bazat pe Durasovic (18 puncte, 13 recuperări) și Micic (16 puncte, 4 recuperări) principalele pistoane.