Învingătoare şi programate la duelSportPictures.eu
29 Mar 2014

Învingătoare şi programate la duel

Astăzi, 29 martie, de la ora 14:00, a continuat programul etapei a 25-a din Liga Naţională de Baschet masculin cu o partidă considerată din start în avantajul oaspeţilor, Energia, ştiind faptul că au venit pe terenul ultimei clasate, Farul.

Farul a înscris şi a condus pe tabelă doar 4 minute şi jumătate, după care Watson a a schimbat sensul dominării în ceea ce avea să devină sens unic. Previziunile au fost confirmate, Energia a marcat în fiecare sfert peste 20 de puncte, iar Farul sub 20 de puncte, ceea ce a direcţionat cele două puncte ale victoriei spre Rovinari.

• CS BC Farul Constanţa - CS Energia Rovinari 59 – 97 (13-23, 15-24, 14-28, 17-22)

Pentru Energia, s-a remarcat Milosevic cu 16 puncte, fiind urmat de Atkas cu 14 puncte şi de Keerles cu 13 puncte. De la învinşi, Isleam a înscris 12 puncte.

Echipa din Rovinari se menţine în disputa pentru grupul de play-off, având acum 39 de puncte, dar şi un ultim şi dificil meci, acasă, cu CSM Oradea.

De la ora 15:00, echipa din Oradea a bifat cu succes deplasarea de la Chiajna, după un meci prognozat tot în avantajul oaspeţilor. Disproporţia ierarhică, Concordia pe penultimul loc şi CSM pe locul doi, le-a garantat bihorenilor locul secund în continuare.

Primul sfert a fost echilibrat, ilfovenii reuşind să dejoace tactica orădenilor, ba chiar să aibă avantaj în minutul 08:17 (20-19). Cu trei reuşite de câte două puncte pe final, CSM a sărit peste Concordia la finalul primelor zece minute (20-25).

În sfertul doi, încet-încet, gazdele au pierdut busola şi au rămas ancorate sub propriul coş, de unde au recuperat mingea după reuşitele orădenilor. La pauză, diferenţa crescuse substanţial la 16 puncte.

În partea a doua, CSM a spulberat efectiv echipa de lângă Bucureşti, reuşind un tur de forţă cu 41 de puncte înscrise, ajungând la cota 100, în al treilea sfert! Restul a fost o chestiune de coşaveraj, orădenii fiind deja cu gândul la următoarea deplasare, ce de la Rovinari, din ultima etapă din retur.

• CS Concordia Chiajna - CS Municipal Oradea 71 – 122 (20-25, 23-34, 14-41, 14-22)

Trioul marcatorilor de top pentru Concordia a fost format din Petkovic (24 puncte, 40 minute jucate), Balmus (14 puncte, 37 minute jucate) şi C. Mihai (8 puncte). Pentru CSM, au jucat 11 jucători şi au marcat cele mai multe puncte Dillon (18), Nicoară (17) şi Tibirna (15).