FIBA Europe Cup: Opțiune pentru calificareMircea Rosca / SportPictures.eu
17 Ian 2018

FIBA Europe Cup: Opțiune pentru calificare

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a obținut a doua victorie în grupa L a turului secund al FIBA Europe Cup. După succesul din deplasarea din Belgia de pe terenul celor de la Belfius Mons-Hainaut, campioana României a înregistrat un nou succes pe teren advers, de această dată în Insula Afroditei.

Ciprioții de la Keravnos sunt principalii adversari ai universitarilor la ocuparea locului secund în grupă, cel care asigură prezența în play-off-ul competiției, astfel încât victoria în deplasare cu scorul 71:67 (25:12, 16:24, 17:18, 13:13) îi ajută pe elevii lui Mihai Silvășan să ia o opțiune serioasă pentru accederea între primele opt echipe ale competiției.

Succesul din această seară se datorează unui prim sfert fulminant în care Kromah (11 puncte) și lituanianul Adomas Drungilas (8 puncte) au distanțat echipa oaspete la 16 puncte (23:7) când mai erau mai puțin de 90 de secunde de jucat. Ciprioții au mai echilibrat balanța în următorul sfert, dar clujenii au gestionat cu maturitate partea a doua a jocului și au plecat cu două puncte de pe ”Costas Papaellinas Arena”.

Cu 28 de puncte înscrise până la final, 6 recuperări și 5 assist-uri, americanul Lasan Kromah a fost MVP-ul partidei, urmat de Giordan Watson (12 puncte, 6 assist-uri) și Drungilas (11 puncte, 14 recuperări).

În cealaltă partidă a etapei a treia disputată în această seară, Belfius Mons-Hainaut - Donar Groningen 84:65.

Peste o săptămână sunt programate partidele rundei a patra cu ultima deplasare a studenților clujeni, cea de pe tărâm olandez, la Groningen, în timp ce belgienii joacă la rândul lor al treilea meci consecutiv pe teren propriu cu ciprioții de la Keravnos.