Europa League: Dezastru pe ”Olimpico”Flaviu Buboi / SportPictures.eu
05 Nov 2020

Europa League: Dezastru pe ”Olimpico”

De la victoria din urmă cu 12 ani, CFR Cluj a fost adusă dramatic cu picioarele pe pământ astăzi de AS Roma pe ”Olimpico” cu cinci goluri ce au consemnat cea mai drastică înfrângere în competițiile europene pentru echipa din Gruia.

Elevii lui Dan Petrescu nu au rezistat mai mult de un minut în fața jucătorilor giallorossi, Mkhitaryan deschizând scorul în secunda 57 cu o lovitură de cap din 10 metri din centrarea lui Spinazzola la care Bălgrădean a atins balonul și l-a deviat în plasă. După o ocazie a lui Hoban în minutul 23, șut la colțul lung respins de Pau López, romanii și-au dublat avantajul prin Ibañez tot cu o lovitură de cap, după un corner bătut de Mkhitaryan. Și de această dată Bălgrădean a fost pe balon și l-a atins cu palma, dar nu a putut să îl devieze în corner. Până la pauză formația gazdă a mărit diferența de pe tabelă, clujenii dezmembrându-se practic în minutul 34 când Bruno Peres i-a pasat în careu lui Mkhitaryan, șutul acestuia respins cu piciorul de Bălgrădean ajungând la Peres, care a pasat simplu cu capul în interiorul careului mic pentru Borja Mayoral și reluarea simplă a acestuia a schimbat din nou tabela.

CFR a bifat o nouă ocazie abia în minutul 73 la o reluare acrobatică din unghi, din interiorul careului mic, a lui Carnat, balonul depășindu-l pe Pau López, însă Kumbulla a îndepărtat balonul din fața porții, apoi cinci minute mai târziu același Carnat a plonjat în careul gazdelor după un contact cu Pellegrini și clujenii au solicitat penalty. Arbitrul sloven Matej Jug a lăsat jocul să continue, iar pe final de meci AS Roma a pedepsit din nou defensiva clujeană. În minutul 84 Borja Mayoral, lăsat nemarcat, face ”dubla” cu un șut din interiorul careului, apoi în minutul 89 Pedro a fost găsit cu o pasă pe culoar și l-a executat pe Bălgrădean pentru a stabili scorul final.

Așadar, AS Roma – CFR Cluj 5-0, o înfrângere amară pentru campioni în etapa a treia a grupei A a Europa League ce diminuează substanțial șansele de calificare în primăvara competiției. În celălalt meci al grupei, Young Boys Berna - ȚSKA Sofia 3-0.

AS Roma - CFR Cluj 5-0 (3-0)

Au marcat: Mkhitaryan (min. 1), Ibañez (min. 24), Borja Mayoral (min. 34 și 84), Pedro (min. 89)

AS Roma (antrenor Paulo Fonseca): Pau López – Fazio, Ibañez (min. 60 Smalling), Kumbulla – Bruno Peres, Cristante (min. 73 Milanese), Veretout (min. 46 Pedro), Spinazzola (min. 46 Juan Jesus) – Villar, Mkhitaryan (min. 46 Lo. Pellegrini) – Borja Mayoral

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Bălgrădean – Susic (min. 78 Latovlevici), D. Ciobotariu, C. Manea, Camora – Djokovic, Hoban, C. Deac (min. 46 M. Pereira) – Rondon (min. 89 Joca), Debeljuh (min. 67 Carnat), Păun (min. 46 Itu)

Clasamentul la zi al grupei A arată astfel:

1. AS Roma                     3              2              1              0              7:1          7

2. Young Boys Berna        3              1              1              1              5:3          4

3. CFR Cluj                      3              1              1              1              3:6          4

4. ȚSKA Sofia                  3              0              1              2              0:5          1