Eșecuri pe linie pentru români in Primera
05 Ian 2014

Etapa a 18-a din Primera Division a programat duminică și meciurile echipelor la care evoluează jucătorii români.

La o oră de matineu, Getafe, formația lui Ciprian Marica a întâlnit în deplasare pe FC Sevilla. Chiar dacă în clasament cele două echipe erau despărțite de doar 3 locuri, diferența din teren a fost mult mai mare, andaluzii au dominat cu autoritate jocul și s-au impus în final cu 3-0.

Marica a fost doar rezervă și a intrat în teren în minutul 70, fără a ieși în evidență cu ceva notabil, singura fază care merită totuși trecută în contul său fiind obținerea unei lovituri libere din apropierea careului advers.

Pe Camp Nou, FC Barcelona–Elche a fost un nou prilej de spectacol pentru magicienii blau-grana, care și fără Messi, Busquets sau Neymar s-au distrat cu Săpunaru & co. Elche n-a început rău meciul, și în minutul 4 Săpunaru este faultat în careu de Cesc Fabregas, dar arbitrul nu acordă penalty. A fost singurul moment bun al românului, pentru că în rest, pe partea lui, Pedro și Jordi Alba i-au pus mari probleme, cele mai periculoase acțiuni ale barcelonezilor venind din zona “controlată” de Cristi, motiv pentru care a și fost schimbat în minutul 80, când scorul era 4-0, rezultat cu care a luat sfârșit meciul.

Gabi Torje, cu probleme medicale, n-a putut evolua pentru echipa sa, Espanyol, care a pierdut la Osasuna cu 1-0.