EHF Champions League: Victorie esențială a giuleștencelorSabin Malisevschi / SportPictures.eu
28 Oct 2023

EHF Champions League: Victorie esențială a giuleștencelor

După ce a obținut doar o victorie în primele cinci etape, Rapid a bifat astăzi un succes important și esențial în cursa pentru locurile de calificare în optimile de finală.

În arena din Mioveni, formația giuleșteană a primit vizita slovenelor de la Krim Mercator Ljubljana, echipa clasată pe locul 3 în ierarhia grupei B a EHF Champions League. Elevele lui David Ginesta au avut un start fulminant de partidă și conduceau cu 5:0 în minutul 7, dar slovenele au revenit până la 7:5 în minutul 13. Cu Ciucă făcând minuni între buturi, giuleștencele refac ecartul și îl duc la +6 în minutul 20, 12:6. Finalul de repriză le aparține însă oaspetelor, care de la 15:9 au punctat de patru ori consecutiv și au stabilit scorul pauzei. Partea a doua a jocului s-a derulat într-o notă de echilibru, însă slovenele nu s-au putut apropia la mai puțin de două goluri. Finalul jocului a fost controlat de Rapid, care de la 23:21 în minutul 54 s-a distanțat la 27:21 și s-a impus cu 27:22 (15:13).

Golurile Rapidului au fost marcate de Orlane Kanor – 5, Korsos – 4, Kassoma, Lopez Herrero, Ainhoa, Janjusevic, Grozav – câte 3, Polman – 2, Badea – un gol.

Etapa viitoare, Rapid va juca tot pe teren propriu cu Vipers Kristiansand, câștigătoarea ultimelor trei ediții de EHF Champions League, care are un start de sezon mai puțin fericit cu înfrângeri suferite în partidele cu Ikast Handbold și Team Esbjerg și o remiză în deplasare cu Krim Mercator Ljubljana.