Chiricheș, omul meciului
01 Ian 2014

În prima zi a noului an, englezii au avut etapă completă, a 20-a din Premier League.

Pe un Old Trafford arhiplin, Tottenham a făcut un meci de excepție și s-a impus în final cu un meritat 2-1. Vlad Chiricheș a fost titular și s-a remarcat din nou, fiind declarat omul meciului de către SkySports! Evoluția lui a fost impecabilă, chiar dacă nu a fost ajutat de colegi, așa cum s-a întâmplat la golul diavolilor roșii, când a fost prins la mijloc de un-doi-ul dintre Welbeck și Januzaj (omul lui Rose, la marcaj). De multe ori a intervenit providențial, a reușit să evite pressing-ul advers, întotdeauna ieșind din apărare cu pase impecabile. Manchester United-Tottenham Hotspur 1-2 și marșul echipei lui Chiricheș spre locurile de cupe europene continuă.

Răzvan Raț a fost rezervă în partida dintre Fulham și West Ham United. Echipa sa a început bine meciul, a condus cu 1-0, dar a fost egalată în minutul 32, minut în care intră pe teren și Răzvan al nostru. West Ham rămâne în 10 în minutul 44, iar în repriza a doua primesc gol și meciul se termină 2-1 pentru Fulham, rezultat ce-i fixează pe ciocănari pe un îngrijorător penultim loc.

Manchester City, echipa lui Pantilimon, s-a impus în deplasarea de la Swansea cu 3-2, compatriotul nostru fiind doar rezerva lui Joe Hart.