BC Mureş - Revanşa. Atlassib - Accident.SportPictures.eu
30 Mar 2014

BC Mureş - Revanşa. Atlassib - Accident.

Mureşenii au luat cu asalt Sala Sporturilor, circa 2000 de suflete pasionate de baschet venind să încurajeze echipa favorită în “Duelul” cu Atlassib, din cadrul etapei #25, penultima din Liga Naţională de Baschet masculin.

În tur, câştigaseră sibienii cu 77-75, cu “Ultimul Cartuş” de două puncte marcat cu un minut înainte de final. Ieri, în “Ziua Z” (29 martie), de la ora 20:00, s-a jucat cu casa închisă.

Primul sfert a avut o uşoară tentă de echilibru până când gazdele au avut un asalt de 11 puncte între minutele 3-4, urcând ştacheta la 14-6. Sibienii, deşi nu au egalat, au revenit în joc şi s-au văzut mai aproape de gazde, la trei puncte, prin ultima reuşită din secvenţă a lui Ceskovic. În sfertul doi, Atlassib a făcut 13-14 cu BC Mureş, pe fondul aceluiaşi ritm de dute-vino de pe tabelă. Sibienii ar fi intrat la pauză cu un avans la limită (36-37), dar s-a opus Ivanovic cu trei puncte. Scorul 39-37 de la pauză nu era liniştitor pentru nimeni.

În repriza a doua, egalurile 39-39 (min. 20:19), 52-52 (min. 25:10) au fost repere pentru jocul de tatonare al ambelor formaţii. Totuşi, Atlassib a reuşit să iasă din ciclicitate marcând nouă puncte şi primind doar două.

Utlimul sfert pornea cu avantaj pentru sibieni, 54-61. Apoi, ecartul a crescut la nouă puncte (56-65), chiar şi la treisprezece (60-73) şi Atlassib scria scenariul pentru “Osânda” mureşenilor. Doar că “Nemuritorii” Jelenic, Brown, Mladenovic şi Ivanovic produc un scurtcircuit în mentalitatea de învingători a oaspeţilor cu treisprezece puncte de şoc la rând şi egalează, 73-73, fiind opriţi doar de time-out-ul cerut de la Sibiu. La suita de egaluri, se adaugă şi 78-78. Şi 80-80 (min. 39), apărând la orizont şi varianta cu prelungiri.

Diferenţa s-a făcut când Martinic şi Jelenic au marcat din acţiune câte un coş de trei puncte, în timp ce sibienii au înscris doar patru puncte de pe loc, din aruncări libere, ratând alte două.

• BC Mureş Tg. Mureş – CSU Atlassib Sibiu 86 – 84 (26-23, 13-14, 15-24, 32-23)

Pentru BC Mureş, Martinic şi Jelenic au marcat câte 23 de puncte, iar Mladenovic 15 puncte. La Atlassib, Wayne Lee cu 26 de puncte şi Ceskovic cu 24 de puncte au fost cei mai buni marcatori.

„Revanşa” obţinută greu şi i-a adus pe mureşeni la egalitate cu învinşii lor, locurile 3-4, cu 43 de puncte fiecare.