Astăzi, finala Cupei României la baschet femininSportPictures.eu
27 Mar 2014

Astăzi, finala Cupei României la baschet feminin

De ieri, 26 martie, se desfăşoară la Târgovişte turneul “Final Four” din Cupa României la baschet feminin. Pentru semifinale, se calificaseră U Goldiş ICIM Arad, Sepsi SIS Sf. Gheorghe, BC Alexandria şi CSM Târgovişte.

Primul meci le-a opus de la ora 17:00 pe Sepsi şi BC Alexandria, ambele echipe făcând parte şi din Liga Naţională, fiind clasate pe locurile 4 şi 5 de play-off la finalul returului. Aşadar, se anunţa o partidă echilibrată, cu şansă la victorie pentru oricare dintre combatante.

Doar primul sfert a confirmat calculele iniţiale, pentru că în următoarele două secvenţe Sepsi SIC a etalat un joc frumos de atac, cu o dominare clară, scorul urcând decisiv la 18 puncte avans, suficient pentru victorie, chiar dacă formaţia din Alexandria a tras mai tare în sfertul patru pentru revenire. Scorul final a fost:

Sepsi SIC Sf. Gheorghe – BC Alexandria 83-62 (21-17, 29-10, 19-13, 14-22).

Principalele marcatoare ale învingătoarei au fost Loyd (22 p, 2x3, 9 rec, 4 pase, 2 int, 1 cap), Mitov (18 p, 11 rec, 1 int, 1 cap) şi Watson (14 p, 4 rec, 2 cap), în vreme ce de la învinse s-a remarcat în mod deosebit Chivu (28 p, 6x3, 2 rec).

În meciul-vedetă de la ora 19:00, peste 2000 de suporteri locali au venit să susţină o victorie a favoritei CSM Târgovişte în faţa liderei din acest moment din baschetul feminin românesc, Universitatea Goldiş Arad.

S-a jucat strâns, cu răsturnări dramatice de scor, duse pînă în ultimele momente de joc. Gazdele au avut iniţiativa în prima repriză, construind un avantaj fragil, dar uneori suficient într-un meci de baschet echilibrat. La pauză, scorul era 37-48 pentru târgoviştence şi spectatorii visau frumos. Secvenţa a treia a fost la discreţia arădencelor, scorul de 22-5 fiind elocvent pentru a întelege direcţia de joc. Pe de-o parte, atacul “universitarelor” a mers ceas, pe de altă parte, cel al localnicelor a stat.

Ultima secvenţă a fost la limita dintre agonie şi extaz pentru ambele echipe, învingătoarea fiind decisă de ultima aruncare ratată a CSM-ului.

Universitatea Goldiş Arad – CSM Târgovişte 74-71 (20-26, 17-22, 22-5, 15-18).

Principalele marcatoare ale învingatoarei au fost Rhoads (17 p, 6 rec, 7 pase, 3 int), Williams (13 p, 1x3, 8 rec, 1 pasă), Engeleman (13 p, 1 rec, 1 pasă, 1 int) şi Coker (13 p, 1x3, 5 rec), în vreme ce de la gazde s-au remarcat Givens (18 p, 4 rec, 5 pase, 2 int), Poole (14 p, 3x3, 3 rec, 1 int) şi Stoenescu (10 p, 3x3, 1 rec).

Cele două finale din Cupa României 2013-2014 la baschet feminin sunt programate astăzi, 27 martie astfel:

• CSM Târgovişte – CSBT Alexandria (finala mică, ora 17:00)
  • ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe –Universitatea Goldiş ICIM Arad (Finala Mare, ora 19.15)

Partidele vor fi televizate de Digi Sport.