Asesoft şi U Craiova au învins şi vor avea meci directSportPictures.eu
29 Mar 2014

Asesoft şi U Craiova au învins şi vor avea meci direct

Ieri, 28 martie, s-au jucat primele două partide din etapa a 25-a, penultima din retur, încheiate cu victorii ale formaţiilor considerate favorite, U Craiova şi Asesoft, care nu îşi permit niciun pas greşit. Aceste două echipe se vor înfrunta direct în ultima etapă. La polul înfrângerii au fost cele două echipe din Timişoara.

Liderul a deschis etapa cu un joc în nota obişnuită, chiar dacă a jucat „afară”. Învingând la scor, ploieştenii au ajuns la a 20-a victorie din actualul sezon intern. Timişorenii nu vor şi nu pot mai mult, având doar 3 victorii, dar 21 de înfrângeri.

• BC Timba Timişoara – CSU Asesfot Ploieşti 71 – 100 (28-20, 29-13, 21-20, 22-20)

Asesoft rămâne sigur pe locul întâi indiferent de rezultatele formaţiilor din Oradea şi Sibiu, cu 45 de puncte.

Seara, de la ora 20.00, la Craiova, în Sala Polivalentă, echipa municipalităţii a avut un parcurs constant în atac în cele patru secvenţe de câte zece minute. Deşi oaspeţii au început mai bine cu Jovanovici în formă (7 puncte din 11 până în minutul 6), craiovenii au revenit prin Sokk, Cortez şi Kovac, răsturnând tabela pentru 19-13, minutul 10. Sfertul a început cu Cortez şi Bureau în prim plan (6 puncte, ceea ce l-a obligat pe antrenorul timişorenilor să ceară al doilea time-out. Craiovenii nu şi-au răcit motoarele şi au continuat să se desprindă până la pauză, când aveau un avans de 16 puncte (39-23).

La reluare, Jovanovici şi Lee au rescris legea cu 11+8 puncte, aducând o alinare pe tabelă pentru echipa lor. Ajunşi la 10 puncte diferenţă, oaspeţii redeschideau cartea meciului. În ultima secvenţă, Jovanovic a continuat seria excelentă cu încă 7 puncte, dar nu a fost la fel bine susţinut de coechipieri, ca în sfertul trei. În schimb, craiovenii ţi-au menţinut norma şi putem spune că victoria s-a datorat, în mare parte, inconstanţei timişorenilor în atac.

• SCM U Craiova – BC Timişoara 75 – 60 (19-13, 20-10, 18-24, 18-13)

Seals Cortez a fost „masterul” echipei locale, înscriind 19 puncte în cele 39 de minute jucate, find ajutat de Kovac (14) şi Bureau (10). De la timişoreni, Jovanovic s-a impus cu 28 de puncte marcate, jucând în toate cele 40 de minute efective.

U Craiova este tot mai sigură de locul în play-off (locul 4, 41 de puncte), în schimb BC Timişoara mai are de tras pentru a se menţine în acest pluton (locul 8, 36 de puncte).

De aici inainte, orice punct poate fi decisiv pentru soarta echipelor de baschet masculin angrenate în Liga Naţională 2013-2014.