Victorie la debutul cantonamentului olandezRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Iul 2016

Victorie la debutul cantonamentului olandez

Al doilea cantonament al verii pentru Steaua București se desfășoară în Olanda, la Apeldoorn, programul de pregătire incluzând și patru partide amicale: NEC Nijmegen (Olanda) - 6 iulie, RSC Charleroi (Belgia) - 8 iulie, FC Krylia Sovetov Samara (Rusia) - 10 iulie, PAOK Salonic (Grecia) - 13 iulie.

În partida de astăzi contra echipei clasate pe locul 10 al Eredivisie în sezonul recent încheiat Laurențiu Reghecampf a început cu un modul de joc 3-5-2, însă s-a repliat rapid într-un 4-2-3-1 cu ajutorul jucătorilor al căror profil se preta la plurivalența posturilor.

Tehnicianul roș-albaștrilor a trimis în teren la primul fluier al arbitrului următorul ”11”: Cojocaru - Tamaş, Toşca, Momcilovic - Enache, Stanciu, Pintilii, Aganovic, Chipciu - Hamroun, Golubovic. După primele 10 minute de joc, așezarea s-a modificat în Cojocaru - Enache, Tamaş, Toşca, Momcilovic - Pintilii, Aganovic - Chipciu, Stanciu, Hamroun - Golubovic. Primele 45 de minute nu au adus mari ocazii de poartă, steliștii fiind în căutarea eficacității ofensive.

Reghecampf încearcă mai multe variante de joc și la pauză i-a înlocuit pe Cojocaru, Momcilovic, Pintilii, Aganovic, Chipciu, Stanciu, Hamroun și Golubovic, în locul lor trimițându-i în teren pe Niță, Ovidiu Popescu, Sulley, Achim, Dan Popescu, Popa, Bourceanu și Tudorie. Ultimul a și înscris imediat, în minutul 47, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. După o ratare a lui Sulley Muniru, același Tudorie înscrie golul victoriei în minutul 79 cu o lovitură de cap din 6 metri după o centrare bună a lui Dan Popescu, în bună dispoziție de joc.

Scorul final Steaua – NEC Nijmegen 1-0 (0-0) lasă deschis subiectul atacantului care lipsește vicecampioanei pentru a spera la un traseu cât mai lung în cupele europene.