powered by Ariston
Superliga: Steaua pleacă cu toate punctele de la OradeaCosmin Iftode / SportPictures.eu
21 Nov 2015

Superliga: Steaua pleacă cu toate punctele de la Oradea

Steaua a câştigat vineri la limita primul derbyul al sezonului din Superliga Națională. Roș-albaștrii au trecut cu 10-9 de CSM Digi, chiar în Bazinul Olimpic ”Ioan Alexandrescu” din Oradea. Dragoș Stoenescu a adus toate punctele pentru echipa din Ghencea dupa ce a avut o interventie salvatoare la sutul lui Tiberiu Negrean, care ar fi putut egala situatia pe tabela de marcaj. Mai mult de jumatate din golurile roş-albaştrilor au fost marcate de „stranierii” Alex Bowen și Djordje Filipovic, ambii cu cate trei reusite.

În alt meci disputat vineri, Sportul şi Dinamo au terminat din nou la egalitate, cu un rezultat identic cu cel de joi, in meciul revansa al etapei a 7-a. Dupa un prim sfert echilibrat, in care ambele echipe au punctat de trei ori fiecare, „studentii” au preluat conducerea in repriza a doua, si au intrat la pauza mare cu un avantaj de doua goluri (6-4). A doua jumatatea a intalnirii a fost dominata de echipa lui George Georgescu. Dinamo a recuperat un gol din diferenta de pe tabela de marcaj in sfertul trei, prin golul lui Alexandru Matei, pentru ca in ultima parte sa restabileasca egalitatea prin Andrei Georgescu (7-7) si chiar sa preia conducerea dupa reusita lui Marian Constantin. Gazdele au fost salvate din nou de Robert Gergelyfi, care a inscris de aceasta data cu 26 secunde inainte de fluierul final stabilind scorul final al partidei, 8-8.

Sâmbătă, Steaua a castigat si meciul revansa cu CSM Digi Oradea din runda a 7-a a Superligii. Ros-albastrii s-au impus cu acelasi scor inregistrat in primul joc, 10-9. Muntenegreanul Nicola Murisic a adus mai intii egalarea pe tabela de marcaj pentru in min 2'30 sa inchida tabela la 10-9.

sursa: h2opolo.ro