Superliga: Gazdele scapă victoria printre degete la Mioveni  Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
23 Oct 2022

Superliga: Gazdele scapă victoria printre degete la Mioveni

CS Mioveni a fost foarte aproape de a obține cea de-a doua sa victorie în campionat, dar a fost nevoită să încheie fără gol partida de pe teren propriu cu FC Botoșani.

Oaspeții moldoveni au avut o primă ocazie la mai puțin de un minut de la startul meciului la șutul din unghi al lui Mateus Santos respins de la colțul scurt în corner de Iustin Popescu, apoi elevii lui Flavius Stoican au echilibrat disputa, dar în afara unui șut moale trimis de Krasniqi de la limita careului în minutul 26 și reținut de Pap, nu și-au putut crea alte ocazii de a marca.

Gazdele au sporit posesia în partea a doua a jocului, au o ratare în minutul 60 la șutul lui Rădescu din interiorul careului blocat de un adversar, după care speranțele lor au sporit după eliminarea lui Dican pentru al doilea cartonaș galben. Minutul 76 aduce o fază încâlcită în careul oaspeților după o lovitură de colț, Scarlatache solicită penalty la un duel pentru balon, arbitrul George Găman lasă jocul să continue și Balaur șutează de la limita careului obligându-l pe Pap să respingă din plonjon în corner. Presiunea gazdelor se accentuează pe minutele de final, au un gol anulat de VAR în minutul 82 pentru ieșirea balonului în afara terenului înainte ca acesta să ajungă la Panait și să fie reluat în plasă, apoi în al treilea minut de prelungiri Kabananga se înalță și trimite cu capul peste transversală dintr-o poziție foarte bună.

S-a încheiat 0-0, rezultat ce menține CS Mioveni pe ultima poziție cu 8 puncte, iar FC Botoșani rămâne în afara zonei play-off, pe locul 7 cu 18 puncte.

CS Mioveni - FC Botoșani 0-0 (0-0)

CS Mioveni (antrenor Flavius Stoican): I. Popescu - I. Balaur, Scarlatache, Garutti – Oancea (min. 75 Kabananga), Panait, Lixandru (min. 76 Toma), Şerbănică – Radescu (min. 63 Coşereanu), Krasniqi, Antal (min. 54 Carnat)

FC Botoșani (antrenor Mihai Teja): Pap – Patache (min. 81 Sno), Dican, Boli, Ţigănaşu (min. 46 Dragu) - Sylla, Sadiku, Ivanov – Shahaf (min. 62 Zabou), Roman (min. 69 Sekou), Criciuma (min. 70 Şeroni)