Superliga: Baiaram aduce victoria juveților la AradCiprian Petcut / SportPictures.eu
23 Oct 2022

Superliga: Baiaram aduce victoria juveților la Arad

Răsturnare de scor pe „Francisc Neuman” din Arad, acolo unde UTA a condus-o pe Universitatea Craiova, dar Baiaram a fost omul decisiv în stabilirea învingătoarei.

Abeid a deschis scorul în minutul 13 în urma unui corner la care oltenii au respins slab pe centrul porții, iar fundașul din Mauritania a trimis balonul din întoarcere, de la 7 metri, în plasă fără nicio șansă pentru Arlauskis. Cinci minute mai târziu arădenii au fost aproape de a înscrie din nou, de această dată în propria poartă, încercarea lui Dobrescu de a relua cu capul o centrare în propriul careu trimițând balonul în transversală. Universitatea crește presiunea în careul lui Iacob, Crețu (min. 25) are un șut din voleu, din fuleu ce trimite balonul puțin pe lângă bara de la colțul lung, iar în primul minut de prelungiri Baiaram a restabilit egalitatea cu o reluare cu capul din interiorul careului mic în urma unei centrări perfecte din lovitură liberă semnată de Nistor.

Debutul părții secunde nu este unul fast pentru gazde, care rămân în 10 oameni din minutul 50 ca urmare a eliminării lui Anton. După ce Otele centrează bine, dar lui Rareș Pop i-au lipsit câțiva centimetri pentru a trimite cu capul în plasa porții lui Arlauskis, la cealaltă poartă Baiaram face dubla în minutul 57 după o pasă inspirată trimisă pe culoar de Nistor. Baiaram a avut ocazia de a face hattrick-ul cinci minute mai târziu, dar a tras direct în brațele lui Iacob din interiorul careului singur cu portarul gazdelor, iar în minutul 67 a fost rândul lui Postolachi să rateze o ocazie imensă, șut din 7 metri peste transversală. Până la final, Markovic are un șut puternic din afara careului pe centrul porții în minutul 73, iar cu două minute înaintea terminării timpului regulamentar tot el ratează reluarea de la 6 metri și balonul centrat de Bancu a ieșit în aut de poartă.

Universitatea Craiova câștigă cu 2-1 și cu 24 de puncte trece pe locul 4, iar UTA înregistrează al cincilea meci fără victorie și cu 16 puncte ocupă locul 13.

UTA - Universitatea Craiova 1-2 (1-1)

Au marcat: Abeid (min. 13)/Baiaram (min. 45+1 și 57)

UTA (antrenor Ilie Poenaru): Fl. Iacob – Dobrescu (min. 86 Keșeru), Erico, Benga, Abeid - R. Pop (min. 56 Negoescu), Cascini (min. 77 Fl. Matei), P. Anton – Otele (min. 77 Jobello), Postolachi, Stahl (min. 56 Batha)

Universitatea Craiova (antrenor Mirel Rădoi): Arlauskis - Papp, Mitrea, Screciu - Vătăjelu, Al. Creţu (min. 84 Roguljic), Nistor, Căpăţână (min. 67 Mateiu), Bancu – Rivaldinho (min. 72 Markovic), Baiaram (min. 67 Cîmpanu)