Românii, decisivi în EuropaAFP / Mediafax Foto
25 Mar 2014

Românii, decisivi în Europa

Fanii lui Genclerbirligi îl ridică în slăvi pe Bogdan Stancu și au pentru ce! Atacantul român și-a înscris din nou numele pe lista marcatorilor, fiind autorul golului de 2-0 al partidei Genclerbirligi – Elazigspor 3-1. Stancu a urcat pe locul 1 în clasamentul golgheterilor din campionatul Turciei cu 13 reușite, la egalitate cu Burak Yilmaz (Galatasaray) şi Chahechouhe (Sivaspor). Bourceanu, accidentat la un antrenament înaintea etapei, nu a fost convocat pentru întâlnirea Trabzonspor – Kasimpasa 0-0.

În clasamentul golgheterilor din campionatul lusitan, Raul Rusescu a ajuns la cota 7, golul său din penalty fiind decisiv în stabilirea scorului final (1-1) al meciului disputat de Sporting Braga în deplasarea de la Rio Ave.

Alexandru Maxim a marcat unicul gol al meciului câștigat de echipa sa, VfB Stuttgart, în deplasarea de la Hamburg. Victoria șvabilor vine după o serie incredibilă de rezultate slabe – 8 înfrângeri și 2 remize – și situația lui Maxim la echipă tinde să fie din nou favorabilă după câteva meciuri în care a început ca rezervă.

Bănel Nicoliță a fost integralist în meciul câștigat de Nantes pe teren propriu cu 2-1 cu cei de la Montpellier. Românul a fost autorul pasei decisive la primul gol al celor de la Nantes, marcat în minutul 3 al partidei. De asemenea, Bănel a fost aproape de finalizare în câteva rânduri.

Lazio a încheiat la egalitate 1-1 pe Olimpico meciul cu AC Milan, iar Ștefan Radu a fost prezent în teren toate minutele întâlnirii. La Milano, Nica a jucat primele 75 de minute ale întâlnirii Inter – Atalanta, câștigată de bergamasci cu 2-1, fiind una dintre surprizele etapei, în timp ce în întâlnirea Chievo – AS Roma 0-2 Stoian a jucat prima repriză pentru gazde, iar Lobonț a fost din nou rezervă la romani.

În Primera Division, Răzvan Raț a fost integralist în egalul 1-1 obținut de Rayo Vallecano în deplasarea de la Valladolid. Oaspeții au obținut un punct important în economia campionatului, urcând pe locul 14, cu două mai mult decât Getafe, echipa lui Contra și Marica fiind învinsă cu 1-0 în deplasarea de la Athletic Bilbao. Marica a fost integralist și a avut o bună ocazie de a egala în ultimele minute ale partidei. Săpunaru a fost din nou în centrul atenției, de data aceasta prin eliminarea suferită în meciul Granada – Elche 1-0. Torje a fost introdus în minutul 89 al întâlnirii Espanyol – Levante 0-0, fără a putea influența rezultatul final.

În Bulgaria, Moți a fost integralist în victoria cu 3-0 pe teren propriu a celor de la Ludogoreț în fața celor de la Litex Lovech, iar în partida Levski Sofia – Botev Plovdiv 2-0 la oaspeți Benga a fost integralist, iar Curtean a fost rezervă.

În Grecia, meciul PAOK Salonic – Giannina 2-1 s-a disputat fără niciun român pe teren, atât Costin Lazăr (PAOK), cât și Chițu (Giannina) nefiind în lista jucătorilor convocați. Nici Dorin Goian nu a fost prezent în teren, el rămânând pe bancă pe toată durata partidei Panetolikos – Asteras Tripoli 0-1.

Dinamo Moscova a pierdut două puncte importante pe teren propriu după remiza albă contra celor de la Kazan. Echipa antrenată de Dan Petrescu ocupă locul 5, ultimul pentru Europa League, la egalitate cu alte două echipe moscovite, Spartak și ȚSKA, cu 40 de puncte, dar golaveraj mai bun decât dinamoviștii.