Roller-coaster la ChiajnaSportPictures.eu
20 Sep 2014

Roller-coaster la Chiajna

Un meci plin de întorsături de situație la Chiajna cu Concordia și FC Botoșani! Cei care și-au rupt două ore pentru a viziona meciul nu au avut ce regreta, ambele echipe oferind un spectacol asezonat cu șase goluri.

Cei care au deschis scorul au fost gazdele, prin Purece în minutul 4 în urma unui șut la colțul lung trimis din zona colțului din stânga portarului a careului de 6 metri botoșenean. În minutul 22 arbitrul Marius Avram acordă penalty pentru oaspeți la intervenția lui Maftei asupra lui Martinus, iar Vașvari restabilește egalitatea cu o execuție impecabilă. Căpitanul gazdelor își răscumpără greșeala și marchează pentru 2-1 în minutul 25 cu o lovitură de cap din careul mic în urma unui corner de pe partea dreaptă. Până la pauză botoșenenii trec pe lângă o nouă egalare prin Hadnagy, însă jucătorii lui Șumudică intră în avantaj la cabine.

Doar 5 minute după reluare au reușit să-și păstreze acest avantaj, când Fulop speculează o indecizie a defensivei gazdelor la o centrare de pe partea stângă. Același Fulop își trece numele din nou pe lista marcatorilor în minutul 62 cu execuția de generic a unei lovituri libere de la 20 de metri direct la vinclul porții lui Rîmniceanu, dar 10 minute mai târziu Marius Avram acordă penalty la un contact între Acsinte și Florea în careul botoșenean și Boldrin egalează la 3. Finalul de joc îi găsește pe ilfoveni în inferioritate numerică, căpitanul Maftei fiind eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Se încheie Concordia – FC Botoșani 3-3 (2-1), cu botoșenenii urcând temporar pe locul 6, în timp ce ilfovenii continuă să rămână în subsolul clasamentului.

Chiajna (antrenor Marius Șumudică): Rîmniceanu - Maftei, Bagarici (min. 71 Florea), Martins, Bucurică - Stan, Purece (min. 75 Cristea), Lovin, Boldrin - Welington, Pena (min. 58 Deekman)

FC Botoşani (antrenor Leo Grozavu): Curileac - Patache, Ngadeu, Tincu, Acsinte - Vaşvari (min. 46 Browne), Danci, Croitoru - Fulop, Hadnagy (min. 77 Batin), Martinus (min. 71 Ngankam)