Programul amicalelor, dat peste capGheorghe Fluster / SportPictures.eu
13 Ian 2022

Programul amicalelor, dat peste cap

Cu o săptămână înainte de debutul sezonului de primăvară, cluburile din Liga 1 intră pe ultima sută de metri a partidelor de pregătire.

Liderul CFR Cluj este singura formație care a ales Spania pentru pregătirea campaniei pentru un nou titlu de campioană. În cantonamentul de la Oliva Nova, clujenii aveau aranjat un program bun de meciuri cu adversare solide - St. Gallen, FC Lugano şi Ferencvaros TC, însă evoluțiile pandemice le-au determinat pe aceste formații să îşi anuleze cantonamentele din Spania. În această situație, gruparea din Gruia a fost nevoită să se reorienteze către alte echipe disponibile, astfel încât astăzi au disputat primul joc amical, adversarul fiind, așa cum era de așteptat, unul fără calibru. Formaţia spaniolă de liga a 4-a La Nucia a fost învinsă cu scorul de 1-0, unicul gol al partidei fiind reuşit de Gabriel Debeljuh în minutul 9. Dan Petrescu a optat pentru următoarea formulă de start: Hindrich - Cr. Manea, Graovac, Burcă, Camora (căpitan) - K. Boateng, Itu, Deac - Costache, Debeljuh, Păun. Sâmbătă, CFR va disputa o nouă partidă, în care va întâlni o altă formaţie spaniolă de eşalon inferior, UD Alzira.

În cantonamentul de la Belek, în Turcia, FC Voluntari a suferit astăzi o înfrângere în partida contra elvețienilor de la Aarau, locul secund în liga a doua din Țara Cantoanelor. Liviu Ciobotariu a trimis în teren următoarea garnitură: Popa - Andreș, Tamaș, D. Ciobotariu - Costin, Droppa, Meleke, I. Gheorghe, Briceag - Fulop, Tehe Olawale. Elvețienii s-au impus cu scorul de 4-1 (3-1), golul ilfovenilor fiind înscris de cehul Lukas Droppa în minutul 21 al partidei. În acel moment, adversarii conduceau prin reușitele lui Shkelqim Vladi (min. 11) și Donat Rrudhani (min. 19). Rrudhani a refăcut avantajul de două goluri în minutul 32, în timp ce Kevin Spadanuda a stabilit scorul final în minutul 65. Acesta a fost cel de-al doilea joc de pregătire al ilfovenilor, care luni au învins formația turcă de liga a 3-a Darica Genclerbirligi cu 3-0 (1-0) cu golurile marcate de Briceag (min. 27) și Lorand Fulop (min. 61 și 85). Ultima partidă pe care o vor disputa în stagiul de pregătire este programată duminică împotriva polonezilor de la poloneză Zaglebie Lubin.

FC Botoșani a ales tot Turcia pentru pregătire. După ce luni a luat un start mai greu în jocul cu Siirt Il Ozel Idare Spor, formație din liga a 3-a turcă care a condus cu 2-0, dar a fost egalată prin reușitele lui Mihai Roman I și Șeroni, echipa moldavă a pierdut astăzi jocul cu KS Lechia Gdansk. Polonezii s-au impus cu 3-2 (1-1), golurile formației pregătite de Marius Croitoru fiind înscrise de Herve Kage (min. 15) şi Enriko Papa (min. 53).

FC Botoșani avea programată miercuri un alt joc, cu adversara din campionat Universitatea Craiova, dar „din cauza numărului mare de accidentaţi şi nerecuperaţi” după meciul de luni oficialii moldoveni au renunțat la întâlnire.

Oltenii au fost nevoiți să găsească din scurt un adversar după ce norvegienii de la Raufoss IL au anunțat că au cazuri de COVID-19 și moldovenii erau o variantă viabilă. În atari condiții, ținând cont și de faptul că prognoza meteo pentru Antalya nu este una îmbucurătoare, oficialii Universității au decis revenirea în țară. Universitatea a disputat un singur meci în acest cantonament, duminică, 9 ianuarie contra formației maghiare FC Paksi, pe care a învins-o cu 5-2 (2-0). Golurile au fost înscrise de Papp (min. 2), Koljic (min. 45+1), Baiaram (min. 58 și 78) și Vînă (min. 76). Laurențiu Reghecampf a rulat jucătorii avuți la dispoziție, la primul fluier intrând în teren Pigliacelli - Vlădoiu, Papp, B. Brășfăleanu, Bancu - Roguljic, Screciu, Nistor - Cîmpanu, Koljic, Ivan, iar în partea a doua au evoluat Lazar - Căpățână, Mitran, M. Constantin, Vătăjelu - Vînă, Al. Crețu, Houri - Gustavo, Markovic, Baiaram.