Preliminarii UCL: Calificare. Pentru CFR urmează revanșa cu Young BoysFlaviu Buboi / SportPictures.eu
28 Iul 2021

Preliminarii UCL: Calificare. Pentru CFR urmează revanșa cu Young Boys

Două goluri au adus calificarea fără probleme a celor de la CFR Cluj în manșa retur cu „buturuga mică” Lincoln Red Imps.

Învinsă pe teren propriu cu 2-1 în tur, echipa din Gibraltar a arătat încă din startul meciului că nu a venit în Gruia să se apere și Liam Walker a trimis un prim șut pe poartă în minutul 3, dar fără intensitate și Arlauskis a reținut. Elevii lui Marius Șumudică au preluat cârma jocului și după un cap al lui Cestor (min. 4) și un șut deviat al lui Sigurjonsson (min. 16), Cestor a semnat deschiderea scorului. O centrare a lui Susic pentru Sigurjonsson a fost recentrată cu capul în fața porții de unde fundașul central a reluat din 7 metri. Era minutul 18 și 1-0, dar oaspeții nu au capitulat. În minutul 25 Kike Gomez îl obligă pe Arlauskis să respingă în față și Susic este la locul potrivit pentru a-l presa pe Britto și să-l oblige să lovească greșit balonul, apoi la două minute distanță este rândul lui Manuel Soler, portarul oaspeților să iasă la rampă la șutul din întoarcere al lui Chipciu. Rosa trimite un șut de la mare distanță în minutul 32, Arlauskis a reținut, Soler l-a imitat în minutul 38 la execuția lui Camora, iar Chipciu a semnat ultima ocazie a primei reprize la lovitura de cap trimisă peste poartă în minutul 44.

Sigurjonsson cadrează primul șut pe poartă al reprizei secunde în minutul 49, după care tot el înscrie cu o execuție de generic din lovitură liberă de la aproape 30 de metri ce a trimis balonul direct la vinclu, imparabil pentru Soler. Era minutul 58 și lucrurile erau clare în privința calificării. Păun este aproape de 3-0 în minutul 61, dar trimite peste transversală, Arlauskis boxează o centrare din flancul drept și scoate balonul de pe fruntea lui Kike Gomez în minutul 65, portarul clujenilor având o intervenție salutară în minutul 76 la reluarea din apropiere a lui Kike Gomez și în minutul imediat următor la reluarea din 6 metri a lui Torrilla în urma unui corner executat de Walker.

CFR a redus turația și s-a mulțumit cu diferența de două goluri ce îi asigură calificarea în turul 3 preliminar al UEFA Champions League și, implicit, ca alternativă în caz de eliminare, în grupele Conference League. Urmează dubla cu Young Boys Berna, pe 3 sau 4 august la Cluj și pe 10 august în deplasare în Elveția.

CFR Cluj - Lincoln Red Imps 2-0 (1-0)

Au marcat: Cestor (min. 8), Sigurjonsson (min. 58)

CFR Cluj (antrenor Marius Șumudică): Arlauskis - Susici, Graovac, Cestor, Camora - Hoban (min. 46 J. Rodriguez), Sigurjonsson (min. 74 Fofana) - Chipciu (min. 62 Costache), Deac (min. 46 Tahiri), Păun - Debeljuh (min. 62 Omrani)

Lincoln Red Imps (antrenor Raul Castillo): Soler - Wiseman, Chipolina (min. 90+3 Segeant), Bernardo Lopes, Toscano - Yahaya, Rosa (min. 68 Brian Gomez), Carralero (min. 68 Ocran) - Walker, Kike Gomez (min. Casciaro 79), Britto (min. 46 Torilla)