Preliminarii UCL: „Băieții tineri”, net superiori clujenilorFlaviu Buboi / SportPictures.eu
10 Aug 2021

Preliminarii UCL: „Băieții tineri”, net superiori clujenilor

Un egal fragil obținut în manșa tur disputată în Gruia a lăsat CFR Cluj să viseze la o calificare miraculoasă în play-off-ul UEFA Champions League în detrimentul elvețienilor de la Young Boys Berna.

Startul de meci de pe arena Wankdorf din Berna a venit să le consolideze aceste speranțe, Omrani deschizând scorul în minutul 4, același minut în care Manea schimba tabela în urmă cu o săptămână. Similitudinile s-au oprit aici, deoarece gazdele s-au mobilizat imediat și nu au avut nevoie să aștepte finalul meciului pentru a puncta. Mai mult decât atât, elevii lui David Wagner au înscris de trei ori în interval de 19 minute și au făcut ca partea a doua a jocului să fie doar un joc de antrenament. Siebatcheu a restabilit egalitatea în minutul 23 cu o lovitură de cap după o centrare la bara a doua, apoi la numai două minute distanță Ngamaleu l-a executat pe Arlauskis cu un șut năpraznic de la 20 de metri și i-a dus pe elvețieni în avantaj. Două goluri primite la interval așa de scurt au scurtcircuitat echipa lui Marius Șumudică, al treilea gol venind în minutul 42, semnat tot de Siebatcheu. O pasă perfectă trimisă de Elia din flancul drept în careul mic a fost împinsă în plasă de vârful de atac al gazdelor și cu 3-1 la pauză calificarea era jucată.

Schimbările efectuate de Șumudică la pauză nu au vitalizat ofensiva clujeană, dar lovitura de grație pentru speranțele lor a venit în minutul 63 când Păun a primit copilărește al doilea cartonaș galben pentru lovirea balonului după fluierul arbitrului. Rămași în 10, clujenii puteau primi și golul 4 în minutul 80, dar reluarea cu capul a lui Camara a fost pe direcția lui Arlauskis.

Cu 2-4 la general, CFR Cluj își ia adio de la UEFA Champions League și va juca în play-off-ul Europa League cu Steaua Roșie Belgrad pe 19 august la Belgrad şi pe 26 august la Cluj-Napoca.

Young Boys Berna – CFR Cluj 3-1 (3-1)

Au marcat: Siebatcheu (min. 23 și 42), Ngamaleu (min. 25)/Omrani (min. 4)

Young Boys Berna (antrenor David Wagner): Faivre - Hefti (min. 82 Maceiras), Camara, Zesiger, Garcia - Fassnacht, Martins (min. 87 Sierro), Aebischer (min. 67 Rieder), Ngamaleu - Elia (min. 82 Mambimbi), Siebatcheu (min. 88 Kanga)

CFR Cluj (antrenor Marius Șumudică): Arlauskis - Susici, Manea, Cestor, Bouhenna, Camora - Deac, Fofana (min. 46 J. Rodriguez), Sigurjonsson (min. 46 Alibec), Păun - Omrani (min. 77 Costache)