Preliminarii Champions League: Cu emoții, spre GibraltarFlaviu Buboi / SportPictures.eu
13 Iul 2021

Preliminarii Champions League: Cu emoții, spre Gibraltar

Schimbarea de regulament ce elimină criteriul dublării golurilor înscrise în deplasare a fost vitală pentru CFR Cluj în duelul cu bosniacii de la Borac Banja Luka.

Învingători cu 3-1 în urmă cu o săptămână la Cluj, elevii lui Marius Șumudică au fost surprinși de abnegația și încrederea în propriile șanse de care au dat dovadă adversarii lor în meciul retur din această seară disputat pe „Gradski stadion” din Banja Luka. Bosniacii au început încrezători partida și au produs panică în careul lui Arlauskis în minutul 12 la șutul din unghi al lui Dijakovic după o respingere a lui Cestor, balonul lovind plasa laterală. Imediat după aceea, CFR a avut un gol anulat pentru o poziție de ofsaid a lui Costache în careul advers în momentul în care Omrani i-a dat pasa decisivă. Gazdele continuă să preseze, dar elevii lui Marius Șumudică folosesc spațiile lăsate în defensivă și în minutul 17 Camora centrează în fața porții, dar Omrani și Costache trec milimetric pe lângă balon. Cinci minute mai târziu o aruncare de la margine a lui Manea traversează careul și ajunge la Păun, reluarea din voleu a acestuia trecând puțin pe lângă bara din stânga portarului gazdelor, Cetkovic. Vojnovic este aproape de țintă cu un șut de la distanță la firul ierbii ce a trecut razant pe lângă stâlpul din dreapta lui Arlauskis, apoi ritmul jocului se mai domolește. Până la pauză Păun trimite prima dată balonul pe cadrul porții bosniace dintr-o lovitură liberă în minutul 41.

Imediat după reluare, în minutul 46, după o lansare a lui Omrani, Păun încheie o incursiune în flancul stâng cu un șut peste transversală în încercarea de a prinde vinclul de la colțul scurt, apoi tot cei doi colaborează zece minute mai târziu în careul gazdelor, dar Omrani este semnalizat în poziție de ofsaid la momentul pasei decisive pentru finalizarea lui Costache. Ratările lor se răzbună în minutul 60 când ex-ul Vranjes îl execută pe Arlauskis cu o lovitură de cap de la 11 metri după o centrare perfectă primită din flancul stâng trimisă de Cosic, apoi gluma se îngroașă în minutul 64 când Zakaric centrează de pe dreapta, Vusurovic îl lobează cu capul pe Arlauskis și Moraitis împinge în plasă balonul din fața porții goale. CFR se aruncă în atac, Borac se închide și rezistă cu bine, dar cu mari emoții în minutul 87 la șutul ratat al lui Bouhenna din interiorul careului ce a trimis balonul mult peste transversală.

Se ajunge la prelungiri, cu Debeljuh (min. 91) care ratează reluarea din interiorul careului, apoi Deac (min. 94) trage de la 20 de metri și portarul deviază cu vârful degetelor în bară, iar Rodriguez (min. 97) șutează pe centrul porții fără probleme pentru Cetkovic. Presiunea clujenilor crește în repriza secundă a prelungirilor, bosniacii au probleme musculare, Camora trimite în bară în minutul 112, iar Chipciu înscrie golul izbăvitor în minutul 118 cu un șut cu efect, cu piciorul stâng, trimis de la 23 de metri, care a pus balonul aproape de vinclul din dreapta lui Cetkovic. În prelungirile prelungirilor Cestor scoate balonul în ultima clipă din picioarele lui Zivkovic și partida se încheie cu o înfrângere convenabilă clujenilor.

Campioana României va juca în turul secund contra surprinzătoarei echipe Lincoln Red Imps, campioana Gibraltarului, primul meci în deplasare pe 20 sau 21 iulie, iar returul o săptămână mai târziu în Gruia.

Borac Banja Luka – CFR Cluj 2-1 d.p. (0-0, 2-0)

Au marcat: Vranjes (min. 60), Moraitis (min. 64)/Chipciu (min. 118)

Borac Banja Luka (antrenor Marko Maksimovici): Cetkovici - Dujakovici (min. 46 Vusurovici), Milojevici (min. 75 Subici), Jovanovici (min. 88 Molls), Ciosici - Vojinovici, Begici (min. 104 Meleg) - Ciorici, Vranjes, Zakarici - Moraitis (min. 99 Zivkovici)

CFR Cluj (antrenor Marius Şumudică): Arlauskis - Manea, Cestor, Bouhenna, Camora - Rodriguez, Sigurjonsson - Deac, Păun (min. 80 Petrila, min. 120 Hoban), Costache (min. 67 Chipciu, min. 120 Latovlevici) - Omrani (min. 80 Debeljuh)