Preliminarii CE: Cu emoții, dar victorie! Tricolorii înving Belarus pe Arena NaționalăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
28 Mar 2023

Tricolorii încheie cu 6 puncte din 6 posibile runda de debut a partidelor grupei I a preliminariilor Campionatului European 2024 ce va fi găzduit de Germania. După meciul complicat din Andorra, jucătorii pregătiți de Edward Iordănescu ne-au servit un cocktail de sentimente în această seară pe Arena Națională în partida cu Belarus, gustul ușor amărui, cu o notă de regret fiind acoperit de dulceața celor trei puncte câștigate la final.

Echipa oaspete a început surprinzător de bine partida și a abordat cu mult curaj acțiunile ofensive în primul sfert de oră, tribuna întrebându-se dacă întâlnim aceeași echipă care fusese spulberată în urmă cu câteva zile la Novi Sad cu 5-0 de Elveția. A fost nevoie de inspirația lui Stanciu pentru a debloca tabela, decarul executând o lovitură liberă din unghi, din flancul stâng, direct pe poartă, iar portarul Plotnikov a fost păcălit de o ușoară deviere a unui coleg de-al său din defensivă. Nu i-a rămas decât să petreacă cu privirea balonul ce a intrat în plasă în apropierea vinclului de la colțul lung. În aceeași postură de spectator s-a aflat și două minute mai târziu când Răzvan Marin a centrat perfect în mijlocul careului pentru Burcă, iar fundașul central al CFR-ului a reușit să reia din cădere de lângă Volkov. Cu 2-0 după 20 de minute, jocul a mai pierdut din ritm, însă oaspeții au arătat la revenirea de la cabine că sunt hotărâți să recupereze terenul pierdut.

În minutul 47 Yuzepchuk are un șut deviat de Opruț la colțul scurt, Ionuț Radu blochează balonul ce se ducea spre vinclu, dar îl scapă în fața lui Bakhar, care face o piruetă și șutează din unghi. Radu parează cu piciorul, mingea ajunge la Ebong, însă Marin intervine și îi blochează șutul îndepărtând pericolul. Marea ocazie a belarușilor este urmată de una și mai mare a lui Alibec în minutul 58: la o centrare a lui Drăgușin prelungită pe spate de Moruțan a fost reluată de atacantul Farului cu latul din 6 metri direct în transversală. Oaspeții nu renunță, în minutul 76 Bakhar a reluat pe direcția lui Radu o centrare primită de la Malkevich, pentru ca în minutul 83 Marozau să fie aproape de a profita de o pasă neglijentă înapoi, însă șutează din fuleu de la 16 metri direct în brațele lui Radu. Trei minute mai târziu tot el trimite în plasă după ce a plecat de la limita ofsaidului, execuția sa lobată lovind plasa laterală de la colțul lung.

Chiar dacă s-au apărat în ultimele zece minute, tricolorii au menținut scorul pe tabelă și au învins cu 2-1, o victorie lipsită de glorie, dar care aduce trei puncte ce satisfac pragmatismul suporterilor.

România – Belarus 2-1 (2-0)

Au marcat: Stanciu (min. 17), Burcă (min. 19)/Marozau (min. 86)

România (selecționer Edward Iordănescu): I. Radu – Manea, Drăgușin, Burcă, Opruț –  R. Marin, Băluţă (min. 44 Cicâldău), Stanciu (min. 77 M. Marin) – Moruțan (min. 65 Dobre), Alibec (min. 77 Fl. Tănase), Man (min. 65 Oct. Popescu)

Belarus (selecționer Georgi Kondratiev): Plotnikov – Bykov, Volkov, Khadarkevich, Malkevich – Kovalev (min. 85 Grechikho), Selyava, Yablonski (min. 64 Klimovich), Ebong – Bakhar (min. 77 Marozau), Khvaschinski (min. 46 Yuzechuk)

În celelalte partide din grupă, Elveția – Israel 3-0, Kosovo – Andorra 1-1.