Petrolul se distrează cu Corona
07 Dec 2013

Sâmbătă seara pe stadionul Ilie Oană, formația Petrolul Ploiești a întâlnit Corona Brașov într-un meci contând pentru etapa a 17-a, ultima a turului Ligii I.

Meciul cu ultima clasată se anunța pentru ploieșteni o formalitate și așa a cam și fost, brașovenii nereușind să facă față jocului combinativ și plusului de valoare al găzarilor.

În minutul 17 Petrolul deschide scorul prin Albin, care marchează din penalty, lovitura de pedeapsă fiind acordată în urma faultului portarului Marc asupra lui Teixeira. În continuare “lupii galbeni” au ocazii, dar până la pauză nu se mai inscie.

Repriza a doua se desfășoara după același scenariu, cu incursiuni repetate spre buturile brașovene, iar rezultatul nu întârzie să apară – gol Boudjemaa în minutul 57 care trimite mingea pe colțul scurt și Marc nu mai poate interveni. După doar patru minute Hamza mărește avantajul înscriind din apropiere, iar pe final de meci ploieștenii opresc motoarele, dar și așa era sș mai asistăm la un gol, Tudose de la brașoveni fiind foarte aproape de a trimite mingea în propria poartă. Scor final Petrolul-Corona 3-0.

La acest meci antrenorul Cosmin Contra a folosit numai putin de 13 jucatori straini!

Echipele aliniate la startul partidei au fost următoarele:

Petrolul: Pecanha - Guilherme, Manasse, Hoban, Alcenat - Romario, De Lucas - Albin, Boudjemaa, Fernandez – Dore. Rezerve: Bornescu, Beţa, Teixeira, Hamza, Morar, Benga, Priso.

Corona: Marc - Burlacu, Damian, Tudose, Munteanu - Dâlbea, Vranjikovici, Martac, Stănescu - Braganca, Buş. Rezerve: Dănălache, Asanovici, Fl. Ilie, Miranda, Chirciu, H.Popa.